Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włoskie F-35 rozpoczęły w Malborku dyżur w ramach NATO Air Policing. Żołnierzy Aeronautica Militare powitał szef BBN

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Podczas środowej uroczystości Włosi z F-35 zostali oficjalnie powitani na polskiej ziemi.
Podczas środowej uroczystości Włosi z F-35 zostali oficjalnie powitani na polskiej ziemi. 22 Baza Lotnictwa Taktycznego
Włoski kontyngent z czterema samolotami F-35, który stacjonuje w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego, osiągnął pełną zdolność operacyjną i, jak przekazała w środę (20 września) 22 BLT, rozpoczął dyżur w ramach zintegrowanych sojuszniczych działań Air Policing.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego

W środę (20 września) na podmalborskim lotnisku odbyła się uroczystość oficjalnie inaugurująca misję oddziału Włoskich Sił Powietrznych (Aeronautica Militare) w Polsce. Gości powitał m.in. Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Obecność włoskich Sił Zbrojnych w Polsce jest dowodem sojuszniczej oraz naszych relacji. W najbliższych miesiącach możliwe są prowokacje i utrzymanie wysokiego napięcia. Wraz z włoskimi okrętami obecność lotnicza jest wsparciem w sytuacji zagrożenia. Liczymy, że misja jest wstępem do dalszego zacieśniania współpracy bilateralnej i w ramach NATO – podkreśla Jacek Siewiera.

Żołnierze Włoskich Sił Powietrznych zostali przebazowani do Malborka 13 września. Z czterema samolotami piątej generacji F-35 przez dwa miesiące będą pełnili dyżur bojowy Air Policing na wschodniej flance NATO, wspierając w tym zakresie polskich lotników: pilotów samolotów MiG-29 z malborskiej bazy oraz F-16 z Łasku i Krzesin.

Ochrona nieba jest ważną częścią stania na straży terytorium NATO, a Air Policing jest jedną z najstarszych procedur wojskowych w Sojuszu Północnoatlantyckim, prowadzoną od 1961 roku. Pary pilotów pełnią dyżur na zmianę w trybie ciągłym. Tak też jest na malborskim lotnisku, z tą różnicą, że obecnie oprócz miejscowych MiG-29 w gotowości do startu stoją włoskie F-35. Po sygnale z Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w niemieckim Uedem lotnicy mają maksymalnie 15 minut, by znaleźć się w powietrzu. Interwencje malborskich pilotów i gości tu stacjonujących dotyczą rosyjskich samolotów wlatujących nad wody międzynarodowe Bałtyku, które stwarzają zagrożenie, prowokacyjnie wyłączając transpondery i nie zgłaszając służbom lotniczym planu lotu.

Siły Powietrzne wyposażone w samoloty F-35A z 32 Skrzydła Amendola i 6 Skrzydła Ghedi zapewnią kontrolę nad północno-wschodnią flanką NATO – bez przerwy – poprzez misje przechwytywania, gwarantując tym samym szybką interwencję w ochronie przestrzeni powietrznej w przypadku penetracji niezidentyfikowanego statku powietrznego lub statku powietrznego, który mógłby stanowić potencjalne zagrożenie dla sojuszniczej przestrzeni powietrznej – poinformowała Aeronautica Militare.

2023 rok w Malborku pod znakiem F-35. Wcześniej byli Holendrzy

Od czasu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku Sojusz Północnotlantycki szczególnie wzmacnia ochronę wschodniej flanki NATO, w tym m.in. w przestrzeni powietrznej, rozmieszczając dodatkowe kontyngenty w krajach nadbałtykich, Polsce i Bułgarii. Dlatego również do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku - ale już wcześniej, bo po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. - regularnie przysyłane są oddziały lotnicze z państw sojuszniczych. 2023 rok jest jednak wyjątkowy dla 22 BLT ze względu na obecność jednych z najnowocześniejszych samolotów bojowych świata. Włosi są drugim oddziałem z F-35, który w tym roku przybył do Malborka. Przypomnijmy, że w lutym i marcu z tego lotniska operowali Holendrzy.

Rozmieszczenie w Polsce nowoczesnych myśliwców piątej generacji - zaledwie pół roku po zakończeniu podobnego rozmieszczenia przez Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne - pokazuje zdolność NATO do elastycznego przekazywania zaawansowanych zdolności myśliwskich - mówi generał dywizji Gianluca Ercolani, szef sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto