Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziękowania po Malborskim Festiwalu Organowym. Ma wrócić za rok?

Jacek Skrobisz
Koncert Arkadiusza Popławskiego w Malborku
Koncert Arkadiusza Popławskiego w Malborku Fot. Alina Zawada
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane, organizator I Malborskiego Festiwalu Organowego, podsumował dwa lipcowe i sierpniowy koncert w kościele św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

Poniżej treść listu, jaki przysłał do naszej redakcji Maciej Zakrzewski, dyrektor Malborskiego Festiwalu Organowego. Podziękowania są kierowane tak naprawdę do mieszkańców Malborka i okolic, czyli głównych uczestników wszystkich koncertów w kościele św. Jana Chrzciciela.

Festiwal był współfinansowany przez Urząd Miasta Malborka oraz Starostwo Powiatowe w Malborku. Czy Malborski Festiwal Organowy powinien wrócić za rok? Zapraszamy do udziału w sondzie obok.

Szanowni Państwo
W minioną niedzielę zakończyła się pierwsza edycja Malborskiego Festiwalu Organowego. W imieniu organizatora tej imprezy, Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, chciałbym złożyć na Państwa ręce serdeczne podziękowanie za pomoc w promocji tego wydarzenia. Dzięki tak owocnej współpracy Festiwal spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności zarówno miejscowej, jak i turystów.
Celem organizatorów z Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane było zaprezentowanie muzyki organowej w różnych korelacjach. Koncert inauguracyjny, którego wykonawcami byli skrzypek Szymon Morus oraz organista Maciej Zakrzewski był prezentacją organów jako instrumentu solowego oraz instrumentu doskonale brzmiącego w muzyce kameralnej. Nie zabrakło słynnej Toccaty i fugi d- moll J. S. Bacha, od której oficjalnie rozpoczęto cały Festiwal. Malborska publiczność z dużym entuzjazmem przyjęła występ Arkadiusza Popławskiego, organisty katedry we Fromborku. Koncert improwizacji organowej, który zaprezentował zwieńczony został kilkoma bisami, wśród których nie zabrakło niespodzianek - jak na przykład autorska transkrypcja muzyki do filmu „Titanic”.
Koncert finałowy był dla publiczności swoistą podróżą w czasie od renesansu aż po muzykę XIX wieku. Trzon programowy koncertu stanowił tytułowy „Psałterz Dawidów” z muzyką Mikołaja Gomółki do słów Jana Kochanowskiego - dwóch wielkich humanistów. W ramach koncertu wybrzmiały także dzieła D. Buxtehude, J.S. Bacha oraz A. Lefebure-Wely. Wielką atrakcją koncertu finałowego był występ kontratenora Sławomira Bronka.
To ważne, by w mieście takim jak Malbork, przepełnionym historią zeszłych wieków, naznaczonym duchem minionych pokoleń, sztuka, a w tym także muzyka, miała swoje miejsce w ofercie kulturalnej miasta. Letnie koncerty organowe i kameralne stały się okazją do ciekawego spędzenia niedzielnego popołudnia z muzyką na najwyższym poziomie.
Pragnę jeszcze raz podziękować za życzliwość oraz za wszelką pomoc w promocji Festiwalu. Myślę, iż przyszła edycja zaowocuje w kolejne ciekawe wydarzenia. Żywię nadzieję na dalszą współpracę podczas następnych edycji Malborskiego Festiwalu Organowego oraz innych przedsięwzięć realizowanych przez Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Festiwalu
mgr Maciej Zakrzewski

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto