Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci w Starostwie Powiatowym w Malborku. "Wiedzieliśmy i spodziewaliśmy się" - odpowiadają władze powiatu, a chodzi o znaną już sprawę

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Jak się dowiedzieliśmy, funkcjonariusze zabezpieczyli materiały mogące stanowić dowód w sprawie zgłoszonej przez Zarząd Powiatu.
Jak się dowiedzieliśmy, funkcjonariusze zabezpieczyli materiały mogące stanowić dowód w sprawie zgłoszonej przez Zarząd Powiatu. Radosław Konczyński
Wizyta grupy policjantów w Starostwie Powiatowym w Malborku miała związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Gdańsku Wrzeszczu - potwierdziły nam zarówno władze powiatu, jak i Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Postępowanie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez Zarząd Powiatu.

Władze powiatu o wizycie policjantów w Starostwie Powiatowym w Malborku

Poruszenie wywołał widok dużej liczby policjantów, którzy w miniony poniedziałek (18 grudnia) weszli do Starostwa Powiatowego w Malborku. Takie informacje podawali sobie mieszkańcy za pośrednictwem mediów społecznościowych i nie tylko. Starostwo potwierdza, że funkcjonariusze odwiedzili urząd.

- W związku ze złożonym przez nas zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa, funkcjonariusze policji z Gdańska dokonywali na zlecenie prokuratora czynności proceduralne, o których wiedzieliśmy wcześniej i się ich spodziewaliśmy. Na ten moment możemy przekazać, że wszelkie niezbędne dla śledztwa dokumenty zostały sprawdzone i zabezpieczone. Wyrażamy zadowolenie, że nie ma opóźnień w śledztwie i postępowanie jest prowadzone bardzo sprawnie – czytamy w odpowiedzi udzielonej nam przez Zarząd Powiatu.

Chodzi o śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości finansowych w malborskim starostwie. Przypomnijmy, że prokuraturę w październiku br. powiadomił Zarząd Powiatu Malborskiego.

Zawiadomienie zostało skierowane w związku z wynikami przeprowadzonej kontroli wydatków ze środków publicznych, która wykazała szereg nieprawidłowości i nieuzasadnionych zakupów artykułów, które nie trafiły do mienia powiatu. Zawiadomienie dotyczy dwóch pracowników, a wartość szkody została określona na kwotę przekraczającą 112 tysięcy złotych – wyjaśniała nam w listopadzie br. prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jedna z tych dwóch osób to poprzednia skarbnik powiatu, która na wniosek starosty Mirosława Czapli została odwołana przez Radę Powiatu Malborskiego i zwolniona z pracy jako osoba „odpowiedzialna za właściwe gospodarowanie finansami”. Jak się dowiedzieliśmy, odwołana skarbnik czuje się niewinna.

CZYTAJ TEŻ: Skarbnik powiatu odwołana. Radny chciał dymisji starosty malborskiego

Policjanci w starostwie. Zabezpieczyli dokumentację mogącą stanowić dowód

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku potwierdza, że poniedziałkowa wizyta policjantów miała związek z prowadzonym śledztwem.

- Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz nadzoruje śledztwo prowadzone w sprawie przekroczenia w okresie od 2021 roku w Malborku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, czym działano na szkodę interesu publicznego, Starostwa Powiatowego w Malborku. W ramach tego śledztwa funkcjonariusze policji 18 grudnia 2023 r., w celu zabezpieczenia dokumentacji mogącej stanowić dowód w sprawie, przeprowadzili czynności w Starostwie Powiatowym w Malborku oraz innych miejscach – odpowiada prok. Mariusz Duszyński w zastępstwie rzecznika PO w Gdańsku.

Prokuratura informuje, że domniemany czyn stanowi występek zagrożony karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na to, że postępowanie przygotowawcze znajduje się w początkowej fazie i mając na uwadze dobro prowadzonego śledztwa, bardziej szczegółowych informacji nie udzielamy – wyjaśnia Mariusz Duszyński.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto