Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik ofiar totalitaryzmów w Malborku zostanie oficjalnie odsłonięty. W uroczystości weźmie udział prezes IPN

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Pomnik poświęcony ofiarom totalitaryzmów stoi przy ul. Sikorskiego w Malborku od dwóch miesięcy, ale oficjalne odsłonięcie dopiero się odbędzie. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej i burmistrz Malborka zapraszają mieszkańców na uroczystość 22 lutego.

Nowy pomnik w Malborku już stoi, teraz czas na uroczystość

Przypomnijmy, że nowy obelisk stanął 14 grudnia 2023 roku przy ul. Sikorskiego w Malborku z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej. Jest dedykowany „Ofiarom totalitaryzmu: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu” i był pierwszym na Pomorzu miejscem upamiętnienia po zburzonych obiektach gloryfikujących Armię Czerwoną.

Wcześniej w tym samym miejscu od 1945 roku stał pomnik z gwiazdą ufundowany przez mieszkańców powojennego miasta na cześć żołnierzy radzieckich. Został zburzony przez IPN w sierpniu 2022 roku jako wypełnienie ustawy z 2016 r., która mówi, że nie ma w miejscach publicznych w Polsce przestrzeni na niemiecką swastykę czy komunistyczną gwiazdę.

W historii XX wieku były dwa przerażające systemy totalitarne: nazizm i komunizm i miały dwa symbole: niemiecką swastykę i czerwoną gwiazdę. Jeśli ktoś uznaje, że w XXI wieku taki symbol, jak czerwona gwiazda powinien dominować w przestrzeni publicznej, to myślę, że powinien przeczytać „Czarną księgę komunizmu” – mówił nam Karol Nawrocki, prezes IPN, przed zburzeniem pomnika.

ZOBACZ TEŻ: W Malborku stanął pomnik dedykowany ofiarom dwóch totalitaryzmów

Dzisiaj szef tej instytucji jest ścigany przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych za usuwanie radzieckich pomników w Polsce. Na tej samej liście znalazł się też Karol Rabenda, były wiceminister aktywów państwowych w rządzie Zjednoczonej Prawicy, który też zaangażował się w sprawę rozbiórki obiektu przy ul. Sikorskiego.

- Możemy mówić o historycznej chwili, bo to dokończenie procesu dekomunizacji w Malborku. W 1989 r. przebiegała ona w sposób naturalny, ale ten pomnik świadczył o tym, że nigdy nie została w pełni zakończona. W polskiej przestrzeni publicznej nie powinno być miejsca na symbole rosyjskiego czy sowieckiego imperializmu – komentował nam Karol Rabenda.

22 lutego (czwartek) o godz. 16 przy ul. Sikorskiego odbędzie się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika z udziałem prezesa Karola Nawrockiego. Program przedstawia się następująco:

  • przemówienia organizatorów,
  • odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary zbrodniczych ideologii,
  • modlitwa i poświęcenie pomnika.
  • złożenie kwiatów i zniczy,
  • zakończenie uroczystości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto