Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 10 tysięcy zdarzeń w powiecie malborskim. Komendant policji podsumował rok pracy swoich podwładnych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tragiczny wypadek na DK 22 w grudniu 2023 r.
Tragiczny wypadek na DK 22 w grudniu 2023 r. Radosław Konczyński
W Komendzie Powiatowej Policji w Malborku odbyła się odprawa roczna z udziałem przedstawicieli lokalnych samorządów. Mł. insp. Dariusz Zeler, szef tutejszego garnizonu, przedstawił bezpieczeństwa powiatu z perspektywy swojej formacji. W 2023 roku policjanci podjęli ponad 10 tysięcy różnego rodzaju interwencji. Ponad 1200 postępowań prowadzono w sprawie przestępstw, z czego blisko 900 w związku z przestępstwami kryminalnymi.

Odprawa roczna w KPP Malbork odbyła się w miniony wtorek (27 lutego). Oprócz kadry kierowniczej, policjantów i pracowników cywilnych uczestniczyli w niej zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz służb i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa.

- Komendant powiatowy mł. insp. Dariusz Zeler podziękował policjantom i pracownikom za trud włożony w realizację codziennych obowiązków, a władzom samorządowym oraz służbom za owocną współpracę. Podkreślił również, że jednostki samorządu terytorialnego odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie kreowania lokalnego środowiska i bezpieczeństwa – informuje st. sierż. Martyna Orzeł, oficer prasowy KPP Malbork.

Sukces na polu walki z oszustami „na policjanta”

W 2023 roku funkcjonariusze komendy wszczęli 1219 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa, to o 3 więcej niż w 2022 roku. Wykrywalność (czyli sprawy, gdzie został ustalony sprawca) kształtowała się na poziomie 72 proc. i była większa o 3,5 proc. niż w roku wcześniejszym.
Wszczęto 887 postępowań przygotowawczych w zakresie przestępstw kryminalnych (o 22 mniej niż w 2022 r.)., w tym w kategorii przestępstw pospolitych 355 (o 43 mniej niż w 2022 r.). I tak:

 • rozbój, kradzież rozbójnicza i wymuszenie rozbójnicze – 6 postępowań,
 • bójka i pobicie – 3,
 • kradzież cudzej rzeczy – 157,
 • kradzież i kradzież poprzez włamanie do samochodu – 4,
 • uszczerbek na zdrowiu – 31,
 • kradzież z włamaniem – 90,
 • uszkodzenie rzeczy – 68.

W ubiegłym roku stwierdzono też 57 przestępstw narkotykowych (o 28 mniej niż w 2022 r.). W zakresie zwalczania przestępczości kryminalnej warto podkreślić zagrożenie, jakie stanowią oszuści wszelkiej maści, zwłaszcza działający metodą „na policjanta” i zmodyfikowanymi wersjami.

Największym sukcesem naszych policjantów w służbie dla naszej malborskiej społeczności było w ubiegłym roku zatrzymanie trzech osób tzw. odbieraków, którzy oszukali naszych mieszkańców metodą „na policjanta”. W jednym przypadku policjanci udaremnili przekazanie pieniędzy, a w kolejnym odzyskali 100 tys. złotych, które wróciło do prawowitych właścicieli – przypomina st. sierż. Martyna Orzeł.

W ubiegłym roku śledczy przedstawili zarzuty 525 podejrzanym, w tym 28 nieletnim sprawcom czynów karalnych. Nieletni popełniali m.in. takie przestępstwa, jak uszczerbek na zdrowiu – 9 postępowań, uszkodzenie rzeczy – 4, bójka i pobicie – 2, kradzież cudzej rzeczy – 2, przestępstwa narkotykowe – 1.

CZYTAJ TEŻ: Kryminalni z Malborka zatrzymali mężczyznę, który miał przy sobie 100 tys. złotych

Trzy osoby zginęły na drogach powiatu malborskiego

Odrębny temat, któremu niezmiennie trzeba poświęcać uwagę, to bezpieczeństwo na drogach. Liczba wypadków drogowych w 2023 r. w powiecie malborskim była taka sama jak w roku wcześniejszym - 49 zdarzeń. Policjanci „obsłużyli” również 448 kolizji. Niestety, doszło do 2 wypadków śmiertelnych, w których zginęły 3 osoby (o 1 mniej niż w 2022 r.). Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce w grudniu na drodze krajowej nr 22 między Cisami a skrętem do Starej Kościelnicy, gdzie zderzyły się cztery samochody, w tym dwa ciężarowe i zginęli kierowcy obu ciężarówek. W sumie w ubiegłorocznych wypadkach 69 osób zostało rannych (o 15 mniej niż w 2022 r.).

- Policjanci ruchu drogowego w ubiegłym roku skontrolowali 9581 pojazdów. Ważnym elementem była liczba przeprowadzonych badań stanu trzeźwości, która wyniosła 18 661 sprawdzeń (aż o 7395 więcej niż w 2022 r. - dop. red.). Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 118 kierowców, którzy prowadzili pojazd będąc pod wpływem alkoholu, i 9 osób, w przypadku których przeprowadzone badanie wykazało, że kierowali pod wpływem środków odurzających. Ponadto, malborscy policjanci w 2023 roku zatrzymali prawo jazdy 29 kierowcom za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, to o 5 więcej niż w roku wcześniejszym – wylicza st. sierż. Martyna Orzeł.

Policyjne interwencje w powiecie malborskim z podziałem na gminy

Jak można przeczytać w „Sprawozdaniu o stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu malborskiego w 2023 roku”, suma wszystkich zdarzeń w powiecie wyniosła 10 477, z czego łącznie ponad 9 tysięcy to trzy kategorie interwencji: publiczne (6124), domowe (1032) oraz z zakresu ruchu drogowego (1846). W kategorii interwencji domowych 73 były związane z przemocą i zakończenie wdrożeniem procedury „Niebieskiej Karty”.

Interwencje publiczne, domowe i z zakresu ruchu drogowego ogółem podjęte w poszczególnych gminach w 2023 roku:

 • miasto Malbork – 6475,
 • miasto i gmina Nowy Staw – 842 (w tym miasto – 469, obszar wiejski – 373),
 • gmina Malbork – 484,
 • gmina Stare Pole – 484,
 • gmina Lichnowy – 393,
 • gmina Miłoradz – 294.

W skali powiatu odnotowano ogólne zmniejszenie liczby interwencji o 5 proc. Największy spadek – 27,36 proc. - miał miejsce w gminie Lichnowy.

Liczba zdarzeń zakwalifikowanych jako pilne wyniosła 946, a średni czas reakcji na zgłoszenie obliczono na 8 minut i 45 sekund. Policjanci kwalifikują wezwania jako pilne w przypadku wystąpienia co najmniej jednego z poniższych kryteriów:

 • istnieje zagrożenie życia, zdrowia lub mienia,
 • zachodzi możliwość zatrzymania sprawcy na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu,
 • istnieje konieczność zapobieżenia innym realnym zagrożeniom.

Z kolei liczba podjętych interwencji zakwalifikowanych jako zwykłe wyniosła 6196, a średni czas reakcji na zgłoszenie to 18 minut i 34 sekundy.

Kiedyś mawiało się, że wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców ma już sam widok policjanta w radiowozie lub patrolu pieszego. Funkcjonariusze wykonali w 2023 roku łącznie 6150 służb patrolowych oraz obchodowych. To o 1038 mniej niż w 2022 roku, ale jak wskazuje KPP Malbork, mimo to poziom przestępstw pozostał na podobnym poziomie.

Zmarły dwie osoby związane z malborską komendą

Podczas odprawy rocznej nie można było nie wspomnieć, że w ubiegłym roku dwukrotnie komenda okryła się żałobą.

- W maju pożegnaliśmy naszego kolegę, mł. asp. Tristana Fijołka, który zmarł nagle w wieku 42 lat, natomiast w grudniu zostaliśmy powiadomieni o przegranej walce z ciężką chorobą nadkomisarza w stanie spoczynku Jerzego Sekuły, który do końca swoich dni piastował stanowisko prezesa Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Policyjnych działającego przy naszej malborskiej komendzie – przypomina st. sierż. Martyna Orzeł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto