Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Historia i teraźniejszość od 1 września. Czy rodzice mają kupować podręcznik Wojciecha Roszkowskiego? Są decyzje szkół

Anna Szade
Anna Szade
Prof. Wojciech Roszkowski i okładka jego podręcznika, wydanego przez krakowskiego Białego Kruka
Prof. Wojciech Roszkowski i okładka jego podręcznika, wydanego przez krakowskiego Białego Kruka Adam Wojnar/zdjęcie archiwalne
Czy nauczyciele i uczniowie ze szkół średnich w powiecie malborskim będą korzystać z podręcznika przygotowanego przez prof. Wojciecha Roszkowskiego? Publikacja budzi w ostatnich tygodniach wiele emocji. Została przygotowana do zupełnie nowego przedmiotu, jakim jest historia i teraźniejszość.

Historia i teraźniejszość to przedmiot, który po raz pierwszy uczniowie będą mieli w planach lekcji od roku szkolnego 2022/2023.

Zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym) – tłumaczy Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił:

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny), 
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny), 
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina.

Ale choć pierwsze zajęcia jeszcze się nie odbyły, temat wywołał wielkie emocje. Wszystko przez publikację „Historia i teraźniejszość 1. Podręcznik dla liceów i techników. 1945-1979” napisaną przez prof. Wojciecha Roszkowskiego. Przez wiele środowisk jego zawartość została uznana za zbyt kontrowersyjną jak na książkę do nauki dla nastolatków ze szkół publicznych, które powinny być neutralne światopoglądowo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. MOW nie trafi pod skrzydła władz województwa od 1 września, nadal będzie placówką prowadzoną przez powiat

W ostatnich tygodniach samorządowcy w całej Polsce nie rekomendowali tego podręcznika nauczycielom. Czy w powiecie malborskim można spodziewać się również takiej opinii ze strony władz?
 - Nie czytałem jeszcze tego podręcznika – przyznaje Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski, odpowiedzialny za funkcjonowanie oświaty.
Ale to nie znaczy, że nauczyciele mają czekać, aż włodarze zapoznają się z podręcznikowymi treściami.

Zajmiemy stanowisko, ale w odwrotnej kolejności, czyli na koniec. To byłoby źle odebrane, gdybym na przykład szedł na posiedzenie rady pedagogicznej i tam coś sugerował – uważa wicestarosta Lamkowski.

Ale rodzice czekają na tę decyzję, bo trwa kompletowanie zestawu książek, jak to pod koniec wakacji. A zwłaszcza jeśli uczeń idzie do pierwszej klasy i do zupełnie nowej szkoły, to wszystkim zależy, by dopiąć wszystko na ostatni guzik.
Jak nam przekazał wicestarosta, w trzech szkołach rady pedagogiczne już zdecydowały. I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza, II Liceum Ogólnokształcące i Technikum nr 3 (były Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3) nie będą korzystać z podręcznika do historii i teraźniejszości autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Natomiast w Zespole Szkół Technicznych (były ZSP 4) nauczyciele zbiorą się w tej sprawie 30 sierpnia.

Taka decyzja powinna zapaść w sposób demokratyczny, niech środowisko samo się określi. Nie chcemy niczego narzucać, żeby nie było interpretacji, że my w jakiś sposób naciskamy czy próbujemy wywrzeć presję na nauczycielach – podkreśla Waldemar Lamkowski.

To nie znaczy, że uczniowie zostaną od 1 września bez książek do nowego przedmiotu.
- Są inne propozycje, więc te zostaną wybrane – mówi wicestarosta.
Ale do tej pory resort edukacji dopuścił tylko jeden podręcznik, autorstwa prof. Wojciecha, który ukazał się nakładem wydawnictwa Biały Kruk. Na kolejny trzeba poczekać.

Z tego, co mi wiadomo, spłynęła ostatnia opinia pozytywna, warunkowa językowa, ale wydawnictwo jest w kontakcie z rzeczoznawcami - zarówno tymi merytorycznymi, którzy mieli uwagi, jak i tymi językowymi i w moim przekonaniu, w bardzo krótkim czasie te wszystkie uwagi zostaną uwzględnione w sposób przynajmniej satysfakcjonujący dla rzeczoznawców i będziemy mieli zgodę na kolejny podręcznik - powiedział we wtorek Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Malbork. Wyniki matury 2022 w szkołach ponadpodstawowych pro...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto