Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Powstała publikacja naukowa o tożsamości mieszkańców Żuław i Powiśla

Radosław Konczyński
Pamiątkowe zdjęcie z przedstawicielem mniejszości niemieckiej – Emilem Klingenbergiem w trakcie realizacji badań terenowych na Powiślu, fot. R. Paprot 2015.
Pamiątkowe zdjęcie z przedstawicielem mniejszości niemieckiej – Emilem Klingenbergiem w trakcie realizacji badań terenowych na Powiślu, fot. R. Paprot 2015.
Coraz więcej mówi się i pisze o mieszkańcach Żuław i Powiśla w kontekście ich przywiązania do swojego miejsca zamieszkania. Kompleksowo nad „tyglem kultur” pochyliła się Aleksandra Paprot-Wielopolska, która efekty swoich badań zamknęła w autorskiej monografii naukowej „Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku”, już dostępnej w księgarniach.

Najnowsza publikacja to następstwo projektu badawczego „Kreowanie tożsamości regionalnej oraz lokalnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych (ze szczególnym uwzględnieniem Żuław i Powiśla)”, na który autorka pozyskała finansowanie z Narodowego Centrum Nauki. Zainteresowanie tym tematem jest zrozumiałe. Aleksandra Paprot-Wielopolska stąd pochodzi, jest wnuczką osadników, którzy przybyli na te tereny po 1945 r. Wychowała się i dorastała w Starej Kościelnicy.

- To miejsce, skomplikowane losy mojej rodziny i poszukiwanie swoich korzeni na Żuławach stało się jedną z przyczyn, dla których zdecydowałam się zająć problemem kształtowania tożsamości na Żuławach i Powiślu - wyjaśnia autorka publikacji.

Od dziesięciu lat prowadzi badania w regionie swojego pochodzenia, a od 2013 r. jestem wiceprezeską Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii, obecnie pracuje w Dziale Badawczym Ośrodka Pamięć i Przyszłość - Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Jest też członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w tym Sekcji Stroju Ludowego oraz Sekcji Ukrainoznawczej).

Do sięgnięcia po publikację zachęca jej recenzentka, dr hab. Anna Kwaśniewska, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, która uważa książkę za „pierwsze tak wnikliwe studium pokazujące strategie konstruowania nowej tożsamości na terenach postmigracyjnych”.

- Publikacja jest znaczącym wkładem w naukowe rozpoznanie zmian społeczno-kulturowych zachodzących na Ziemiach Zachodnich i Północnych po roku 1990, a zwłaszcza w ostatniej dekadzie. Istotnie wzbogaca wiedzę o specyfice kulturowej, poszukiwaniu i kreowaniu nowej tożsamości na terenach postmigracyjnych na przykładzie Żuław i Powiśla. Może stanowić inspirację do podjęcia podobnych badań w innych regionach o przerwanej ciągłości osadniczej i kulturowej - pisze w recenzji Anna Kwaśniewska.

Książka jest dostępna w wybranych księgarniach internetowych. Szczegółowe informacje o nich znajdują się na blogu autorki TUTAJ. Ze spisem treści publikacji można zapoznać sięTUTAJ.


Zobacz: Spektakl Magic Malbork Night Show 2018 (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto