Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Promocja książki Piotra Podlewskiego w Muzeum Miasta Malborka. Na podstawie tablic nagrobnych odtworzył żywoty zmarłych i historię regionu

Anna Szade
Anna Szade
Piotr Podlewski podczas premiery książki "Żywoty zmarłych. Płyty nagrobne na Powiślu XIV - XVIII w." w Bibliotece Kwadro w Sztumie.
Piotr Podlewski podczas premiery książki "Żywoty zmarłych. Płyty nagrobne na Powiślu XIV - XVIII w." w Bibliotece Kwadro w Sztumie. Anna Szade
W czwartek (9 listopada) o godz. 17 w Muzeum Miasta Malborka odbędzie się promocja książki „Żywoty zmarłych. Płyty nagrobne na Powiślu XIV-XVIII w.” Autor Piotr Podlewski opowiada w niej o historii regionu i osobach, które ją tworzyły. Warto przyjść i posłuchać, bo wśród opowieści nie brakuje malborskich akcentów.

"Żywoty zmarłych". Promocja książki w Muzeum Miasta Malborka

W Muzeum Miasta Malborka w ramach cyklu „Spotkania z historią” nie lada gratka. W czwartek (9 listopada) odbędzie się promocja książki Piotra Podlewskiego "Żywoty zmarłych. Płyty nagrobne na Powiślu XIV - XVIII w." Publikacja miała niedawno swoją premierę w Sztumie, skąd pochodzi autor.

Jego historyczne wędrówki dotyczą całego regionu, również Malborka i okolic. Mowa o płytach znajdujących się w kościele św. Jana, dawnym kościele św. Jerzego oraz na terenach zamkowych.

"Żywoty zmarłych. Płyty nagrobne na Powiślu XIV - XVIII w." to książka o ludziach, bo to poprzez ich losy prezentowane są wydarzenia historyczne. Głównym motywem spajającym wszystko w całość są zabytki, dzieła sztuki w postaci płyt nagrobnych, które po nich pozostały.

Jak można przeczytać we wstępie, istotą pracy jest nie tylko dokonanie inwentaryzacji, ale także próba odtworzenia wyglądu zabytku, jeżeli jest zniszczony oraz interpretacja symboliki na nim zawartej. Głównym elementem pracy są biogramy osób spoczywających pod opisywanymi płytami nagrobnymi. Dają one możliwość wejścia w epokę i prześledzenia losów nie tylko człowieka czy rodu, ale również wydarzeń, które wpłynęły na losy jednostki.

Autor opisuje region, który warto znać

"Żywoty zmarłych" to ogólnodostępna literatura, bo choć Piotr Podlewski to historyk, etnolog i regionalista, to pisze w sposób bardzo przystępny. Jest zresztą autorem wielu artykułów prezentujących historię Sztumu, ale też książki „Penetracje wokół Sztumu”, która ukazała się w ramach „Biblioteki Prowincji”.

Przez lata, odkąd zacząłem się tym zajmować, czyli od roku 2016, to jest naprawdę najważniejsze: ten nasz wspólny świat. By wyczulić mieszkańców na tę naszą historię, która jest przepiękna, na nasze rewelacyjne okolice - tłumaczył Piotr Podlewski zebranym tłumnie w Bibliotece Kwadro w Sztumie podczas premiery swojej książki. - Dla historyka i etnologa to jest ważne, by każdy jadąc czy idąc miał w głowie: „O, tu jest to, a tu doczytam, sprawdzę”. Taka jest misja mojej działalności.

Na miejscu będzie można kupić „Żywoty zmarłych” oraz zdobyć autograf autora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto