Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Sołtys Stogów po Krajowym Forum Młodych Rolników przekazuje ważne informacje. Idą zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej

rk
Mieszkaniec powiatu malborskiego, Bartosz Nowak był przedstawicielem województwa pomorskiego na Krajowym Forum Młodych Rolników oraz spotkaniu Związku Młodzieży Wiejskiej, które odbyły się w Zakopanem. Głównym tematem dwudniowych obrad była ,,Nowa Wspólna Polityka Rolna a Młodzi Rolnicy" na lata 2023-2027.

Bartosz Nowak, rolnik i sołtys z podmalborskich Stogów, członek Zarządu Wojewódzkiego PSL, został zaproszony do Zakopanego przez Adama Nowaka, wiceprezydenta Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA) oraz prezesa Związku Młodzieży Wiejskiej.

Wspólna Polityka Rolna (WPR) w Unii Europejskiej przechodzi obecnie kolejną reformę, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Jest to kolejna perspektywa finansowa WPR, tym razem na lata 2023-2027, ale nastąpiła zmiana podejścia do finansowania rolnictwa.

Podstawowa różnica w stosunku do obecnej edycji WPR polega na wprowadzeniu tzw. krajowych planów strategicznych. KPS to zbiór wszystkich działań (po nowemu: interwencji), jakie będą możliwe do stosowania zarówno w ramach płatności bezpośrednich (I filar WPR) oraz w ramach rozwoju obszarów wiejskich (II filar WPR).

Krajowy Plan Strategiczny to dokument, który opracowuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i on bezpośrednio nie dotyczy pojedynczego rolnika; jest to bowiem zbiór zasad podziału środków finansowych. Natomiast każdego rolnika będzie dotyczyło to, co tam jest zawarte, czyli jakie będą rodzaje płatności bezpośrednich, jakie będą środki na modernizację gospodarstw rolnych, jakie dla młodych rolników itd. - wyjaśnia Bartosz Nowak.

Projekt polskiego KPS był przygotowywany przez ministerstwo od grudnia 2020 roku i ostatnie konsultacje z organizacjami zakończyły się w listopadzie 2021 r. Rada Ministrów zatwierdziła ten projekt 14 grudnia i do końca tego roku musi być wysłany do Komisji Europejskiej. Natomiast w 2022 roku będzie on negocjowany między polskim rządem a KE. Ostateczna akceptacja przez KE musi nastąpić przed końcem 2022 roku, tak aby z dniem 1 stycznia 2023 r. plan wszedł w życie i rolnicy mogli dostawać płatności bezpośrednie, jak i korzystać z innych działań związanych z modernizacją rolnictwa.

Kolejnym nowym elementem w KPS są tzw. ekoschematy, które mają za zadanie stworzenie zachęt dla rolników do realizacji korzystnych praktyk dla środowiska i klimatu, a jednocześnie wykreowanie możliwości ukierunkowania wsparcia na przejście na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo.

- Na te ekoschematy dedykowane jest co najmniej 25 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na płatności bezpośrednie, więc będą one bardzo ważnym źródłem zwiększenia dochodów dla rolników, ale żeby je dostać, trzeba będzie zobowiązać się do dodatkowych działań, jak. np. odpowiedni płodozmian, przyoranie obornika w okresie krótszym niż 12 godzin po wywiezieniu na pole itd. Do wyboru będzie 13 różnych ekoschematów. Jest jest jeszcze wiele innych działań, które mogliśmy poznać podczas spotkania, a z którymi będziemy musieli się zmierzyć już w najbliższej przyszłości, więc im więcej teraz się dowiemy, tym łatwiej będzie nam się dostosować do nowej rzeczywistości od 2023 roku – mówi Bartosz Nowak.

Podczas spotkania Związku Młodzieży Wiejskiej zostały też wybrane Zarząd Krajowy ZMW oraz Prezydium Rady Krajowej ZMW. Odbyło się również szkolenie „Lider Młodego Pokolenia”, a cały zjazd zakończył się wigilią, na której zostały wręczone odznaczania zasłużonym, byłym już członkom ZMW.

Powiat malborski. Dopłaty obszarowe już częściowo wypłacane,...

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto