Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace przy ratowaniu Ratusza na Starym Mieście wkrótce się zaczną. Miasto wybrało wykonawcę pierwszego etapu inwestycji

Anna Szade
Anna Szade
Zabytkowy Ratusz jeszcze w tym roku będzie miał wymieniony dach. Jest wykonawca prac ratunkowych zabytku na Starym Mieście.
Zabytkowy Ratusz jeszcze w tym roku będzie miał wymieniony dach. Jest wykonawca prac ratunkowych zabytku na Starym Mieście. Radosław Konczyński
Wykonawca pierwszego etapu ratowania zabytkowego Ratusza w Malborku wybrany. Magistrat zdecydował, że prace powierzy firmie, która złożyła najtańszą ofertę.

Remont Ratusza w Malborku. Wybrano wykonawcę

Pięć firm rywalizowało o miejskie zlecenie dotyczące pierwszego etapu prac, które mają uratować zabytkowy Ratusz na Starym Mieście. Już wiadomo, kto faktycznie zaopiekuje się historyczną budowlą w Malborku.
Jak poinformował Urząd Miasta, wygrało Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków Maciej Szczepkowski, Rafał Socha sp. j. z Malborka. Proponowana cena była najniższa i wynosi 2 944 620 zł. Firma proponowała też 60 miesięcy gwarancji.

Wybrana oferta nr 5 spełnia warunki udziału w postępowaniu, nie podlega wykluczeniu i odrzuceniu. Uzyskała najwyższą liczbę punktów, przez co w rankingu ofert zajęła pierwsze miejsce. W kryterium cena otrzymała 60 pkt, w kryterium gwarancja otrzymała 40 pkt, co w sumie dało tej ofercie 100 pkt. Kolejna oferta otrzymała 90,57 pkt, a więc o 9,43 pkt mniej – uzasadnia decyzję magistrat.

Ratowanie zabytku od dachu. Co jeszcze będzie robione?

Wkrótce można się więc spodziewać podpisania umowy. Wykonawca ma mieć pół roku na realizację wszystkich prac. Ten pierwszy etap obejmuje przede wszystkim wymianę pokrycia dachowego i obróbek blacharskich oraz remont pomieszczeń w części poddasza budynku wraz remontem izolacji dachowych.

ZOBACZ TEŻ: Czarno-biały Malbork po 1945 roku. Na zdjęciach widać pustkę i niewyobrażalne zniszczenia na Starym Mieście

Elementem uzupełniającym ma być przywrócenie historycznej funkcji i wyglądu fontanny znajdującej się przed staromiejskim Ratuszem. Wróci też odtworzona na podstawie dostępnych zdjęć figurka kusznika. Będzie miała wysokość ok. 1,2 metra. Wraz z postumentem i ozdobnym fragmentem ten element ma mieć wysokość ok. 2,45 metra.

Ratusz nie będzie użytkowany w trakcie remontu. To dopiero pierwszy etap, ale czekamy na decyzje o kolejnych środkach, dzięki którym będą wykonywane następne dwa etapy. Obiekt będzie cały czas wyłączony, aż do zakończenia prac – powiedział nam Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Jak wcześniej informował Urząd Miasta, na to to zlecenie przeznaczył 3 300 000 zł. Pieniądze na te prace pochodzą z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zadanie nazywa się „Modernizacja średniowiecznego zabytku - budynku Ratusza Miejskiego w Malborku - etap 1”. Dotacja na jego realizację wynosi 3 233 800 zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto