Ekspozycja, która zostanie pokazana przed Muzeum Miasta Malborka na ul. Kościuszki składa się z 24 plansz. "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948" jest podzielona rozdziały tematyczne, które ukazują, m.in.: genezę postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie II wojny światowej na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie, budowę życia Kościoła katolickiego. Nie pominięto też kwestii nieprzynoszących chluby, jak „dziki zachód”, czyli zjawisko szabru poniemieckiego mienia na ziemiach zachodnich.
Osobno przedstawiono historię oporu szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta. Ta jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 r. właśnie w Szczecinie.
Do powstania wystawy doszło dzięki wspólnej inicjatywie Archiwum Państwowego, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Pomysłodawcą i kuratorem jest Piotr Semka, dziennikarz, pisarz, członek Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Wystawa była pokazywana m.in. w Szczecinie i Szczecinie. Teraz zawita do Malborka i będzie ją można oglądać od 28 stycznia do 14 marca.
Malbork. Obejrzyj "Wrastanie" w ogrodzie Muzeum Miasta [ZDJĘ...

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?