Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Przyjaciółka Seniorów" mieszka w Malborku. Anna Olkowska-Jacyno odebrała regionalną nagrodę podczas spotkania w Urzędzie Miasta

Anna Szade
Anna Szade
- Młodość to nie wieczność, ale serce nie ma zmarszczek - mówi Anna Olkowska-Jacyno (w środku). Po bokach Barbara Bałka, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. polityki senioralnej, oraz Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
- Młodość to nie wieczność, ale serce nie ma zmarszczek - mówi Anna Olkowska-Jacyno (w środku). Po bokach Barbara Bałka, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. polityki senioralnej, oraz Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Anna Szade
W środę (27 września) w Urzędzie Miasta Malborka odbyła się uroczystość wręczenia tytułu "Przyjaciółka Seniorów" Annie Olkowskiej-Jacyno. To nagroda marszałka województwa pomorskiego w konkursie "Pomorskie dla Seniorów", w którym doceniane są zarówno osoby, które osiągnęły trzeci wiek, jak i młodsi, którzy je wspierają.

"Przyjaciółka Seniorów". Pomorski tytuł powędrował do mieszkanki Malborka

Anna Olkowska-Jacyno jest na co dzień pracownikiem Urzędu Miasta Malborka, ale też działa społecznie po godzinach pracy zawodowej, m.in. w Stowarzyszeniu na rzecz Osób Potrzebujących Malwa. Na widowni w sali posiedzeń magistratu zasiadło wielu seniorów, którzy, jak stwierdził burmistrz, są wsparciem dla nagrodzonej.

Mieszkanka Malborka, pracownik urzędu, koleżanka, przyjaciółka nasza, otrzymuje bardzo ważne wyróżnienie za swoją działalność na rzecz malborskich seniorów – mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka, witając gości.

W tegorocznej edycji konkursu „Pomorskie dla Seniorów" kapituła zadecydowała o przyznaniu w całym województwie nagród 37 laureatom: siedemnastu osobom w kategorii „Zwyczajny-Niezwyczajny Senior/Zwyczajna-Niezwyczajna Seniorka”, czterem pracodawcom w kategorii „Pracodawca przyjazny Seniorom” oraz szesnastu osobom i organizacjom w kategorii „Przyjaciel/Przyjaciółka Seniorów”.

Przyjaciel seniora nie musi być seniorem, może to być nawet dziecko, ale musi aktywnie działać na rzecz seniorów – tłumaczyła Barbara Bałka, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. polityki senioralnej.

"Młodość to nie wieczność". Ważna jest współpraca

Kandydaturę Anny Olkowskiej-Jacyno zgłosiła do konkursu Regina Knut z Malborka. Uzasadnienie wniosku z zasługami dla środowiska seniorów stało się laudacją, którą Barbara Bałka odczytała zebranym. Ważne miejsce w działalności nagrodzonej stanowi współpraca międzypokoleniowa, bo do działań włączane są osoby młodsze.
- Ta nauka nawiązywania dialogu międzypokoleniowego to przede wszystkim zwiększenie świadomości młodego pokolenia o potencjale seniorów oraz zaakceptowanie przez młode pokolenie starzenia się jako kolejnego etapu w życiu każdego człowieka – mówiła Barbara Bałka. - Zgodnie z mottem, które zawsze powtarza pani Ania: „Może i młodsi szybciej biegną, ale to starsi znają drogę”.

Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który w imieniu marszałka Mieczysława Struka wręczył nagrodę, pozwolił sobie na osobisty wątek.

To wyjątkowa uroczystość. Znałem Anię wcześniej z Facebooka. Jak kiedyś spotkaliśmy się w restauracji z koleżanką, ja w swoim gronie, podszedłem do niej jak do dobrej znajomej, by się przywitać. Cenię sobie tę znajomość, bo widziałem, jakie wpisy robi, czym się zajmuje. A mnie odpowiada takie zachowanie ludzi, którzy wspierają seniorów – podzielił się swoją historią Józef Sarnowski.

My się znamy od czasów, gdy jeszcze Facebooka nie było – żartował Marek Charzewski. - Mija ponad 20 lat naszej znajomości i dla Ania zawsze, niezależnie, w jakim obszarze działa czy pracuje, pomoc dla osób w potrzebie jest dla niej bardzo ważna.

Z gratulacjami oprócz burmistrza pośpieszyły też przedstawicielki stowarzyszenia Malwa oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Anna Olkowska-Jacyno przede wszystkim podziękowała za to, że jej praca została dostrzeżona.
- Cieszę się, kochane seniorki i kochani seniorzy. Nie rodzimy się ze starością, to nie jest taka cecha jak kolor włosów, oczu czy wzrost. Napisałam w zaproszeniu o tym, o czym młodsi często zapominają: „Młodość to nie wieczność, ale serce nie ma zmarszczek”, w żadnym wieku – podkreśliła.

Po części oficjalnej wystąpił z wiązanką szlagierów zespół „Z Górki” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonego przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.
Warto dodać, że w tym roku w kategorii „Zwyczajny-Niezwyczajny Senior” nagrodę otrzymał Jerzy Ruszkowski z Malborka. Odebrał ją podczas uroczystości w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Miss Polonia - Chicago

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto