Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PZW będzie zarybiał Nogat. Pojawi się więcej drapieżnych ryb

Jacek Skrobisz
Polski Związek Wędkarski będzie od września do końca listopada zarybiał Nogat boleniem. To jeden z etapów przywrócenia ichtiofauny rzeki. Docelowo w Nogacie pojawiać się będą też inne gatunki ryb.

3 tysiące złotych ma wynosić wkład powiatu malborskiego do przedsięwzięcia Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Elbląg polegającego na zarybieniu Nogatu boleniem. Organizacja wędkarska pozyskuje też pieniądze z innych źródeł i planuje przekazać łącznie 52,2 tys. zł na ponad 104 tys. sztuk jesiennego narybku bolenia.

Zgodnie z operatem rybackim pozytywnie zaopiniowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski PZW jest zobowiązane do corocznego zarybiania dzierżawionej rzeki także szczupakiem, sandaczem, jaziem, miętusem i linem. Na ten cel ma być przeznaczone 260 tys. zł.

O potrzebie zarybienia Nogatu możemy przeczytać we wniosku PZW o dofinansowanie prac przez Starostwo Powiatowe w Malborku:

Z uwagi, że w latach poprzednich zarybienie było niewystarczające, a niejednokrotnie gatunkami szkodliwymi dla prawidłowego składu gatunkowego, możemy w tym przypadku mówić o reintrodukcji zagrożonych gatunków ichtiofauny rzeki. Odnosi się to głównie do gatunków ryb drapieżnych i reofilnych. Istniejące stada tarłowe zostały zmniejszone w stopniu zagrażającym możliwości naturalnego uzupełnienia populacji istniejącego pogłowia ryb. By wspomóc istniejące stada, konieczne jest wykonywanie zarybień.
Zgodnie z rejestrami połowów wędkarskich udział ryb drapieżnych i reofilnych jest nieznaczny. Nie odnotowano połowów wędkarskich np. sandacza, gdzie poprzednio okolice zapory w Szonowie uchodziły za jedne z najlepszych łowisk sandaczowych. Wskazuje to na zanik stada tarłowego, a tym samym brak możliwości naturalnego odrodzenia tego gatunku. Podobnie przedstawia się sytuacja bolenia i miętusa.

Boleń (Aspius aspius) występuje w dużych rzekach na terenie całego kraju, a także w części jezior przepływowych. Przebywa przeważnie na granicy nurtu i spokojnej wody, w okolicach wypłyceń. Rozród odbywa w kwietniu, na podłożu żwirowym, w miejscach o umiarkowanym nurcie. Odżywia się początkowo zooplanktonem, a następnie rybami, przede wszystkim uklejami. W naszych wodach jest jedynym przedstawicielem karpiowatych o typowo drapieżnym trybie życia. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, przy czym roczne przyrosty masy zwiększają się sukcesywnie z wiekiem. Osiąga przeciętnie około 50 cm długości przy masie ok. 2 kg, ale łowiono już osobniki przekraczające 7 kg.
Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 kwietni. Wymiar ochronny: 40 cm.
Bolenie łowi się przede wszystkim na spinning, prowadząc zazwyczaj przynętę bardzo szybko, w powierzchniowych warstwach wody. Dobre wyniki daje też metoda muchowa.

Źródło: www.rybobranie.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto