MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon na spacery z przewodnikiem rozpoczął się na pl. Kazimierza Jagiellończyka. Dzięki PTTK można poznać historię Malborka

Anna Szade
Anna Szade
Na otwarcie sezonu spacerów z przewodnikiem organizowanych przez malborskie PTTK zaprezentowana została historia obecnego pl. Kazimierza Jagiellończyka.
Na otwarcie sezonu spacerów z przewodnikiem organizowanych przez malborskie PTTK zaprezentowana została historia obecnego pl. Kazimierza Jagiellończyka. Anna Szade
Na inaugurację dziewiątej edycji spacerów z przewodnikiem po Malborku chodzenia za dużo nie było. W sobotę (29 czerwca) organizatorzy wybrali pl. Kazimierza Jagiellończyka, by przybliżyć historię tego centralnego miejsca w mieście.

Spacery z przewodnikiem. Sezon na poznawanie historii Malborka rozpoczęty

W sobotnie przedpołudnie ciekawi historii Malborka zebrali się w samym centrum miasta. Dla niektórych lato od kilku lat oznacza regularne spotkania organizowane przez Oddział Przewodnicki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stefana Dubyny. Tym razem hasłem przewodnim jest „Malbork – historie zza węgła”.

W poprzednich ośmiu edycjach odbyło się 46 tematycznych spacerów. W tym roku kolejna odsłona i kolejnych 5 do kompletu – mówił, witając licznie zebranych Bogdan Mąder, prezes Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku.

Każdy otrzymał „Spacerownik”, czyli coś w rodzaju dzienniczka obecności. Kto będzie brał udział w spacerach, może wziąć udział w najbardziej atrakcyjnych konkursach, jak podkreślał prezes PTTK.

Jest też innowacja, bo w tej edycji będzie można zdecydować o tematyce przyszłorocznych spacerów. Wystarczy postawić „X” przy tytule jednego z poprzednich spotkań.

Chcemy byście poczuli się współtwórcami 10 edycji spacerów z przewodnikiem. Należy wybrać trzy tematy. To konkurs dla uczestników spacerów i zobaczymy, który z tych, które już się odbyły, ma powtórzyć się w jubileuszowej edycji – zachęcał Bogdan Mąder.

Spośród osób, które będą współtworzyć ranking najpopularniejszych tematów zostanie rozlosowanych 6 nagród książkowych.

Plac Kazimierza Jagiellończyka. Podróż w czasie po miejscach wymazanych z miasta

Na inaugurację tegorocznego cyklu uczestnicy dowiedzieli się „Jak to z Placem bywało”. Opowiedziała o tym Jolanta Małecka, przewodnik turystyczny PTTK. To była przede wszystkim podróż w czasie.
Najnowsza historia dotyczy przebudowy tej części miasta, która miała miejsce 15 lat temu. Po modernizacji uroczyście otwarto ją 18 czerwca 2009 r. Tego dnia wieczorem uruchomiono też tańczącą w rytm muzyki fontannę. Na pl. Kazimierza Jagiellończyka jest też pomnik patrona, który wszyscy doskonale znają.

Uczestnicy usłyszeli też o tym, czego nie ma wokół. Począwszy od kina Capitol, które zostało oddane do użytku w 1933 r. Obiekt nie ucierpiał, dlatego tuż po drugiej wojnie światowej służył mieszkańcom i za salę kinową, i koncertową, i na akademie czy inne uroczystości
Niedaleko stał również inny budynek, który wyburzono w latach 90. ubiegłego wieku. Część pamięta, że była tam siedziba Milicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Rozbiórka Capitolu zachowana w redakcyjnym archiwum. Tak zniknął kawałek historii [ZDJĘCIA]

Należy wspomnieć, że dawniej był to jeden z sześciu hoteli w tej części dawnego Malborka, bo było to „od zawsze” turystyczne miasto. W większości były to piękne, reprezentacyjne budowle, po których pozostały tylko fotografie.
Pl. Kazimierza Jagiellończyka to obecnie centralny punkt Malborka. Na co dzień krzyżują się tu drogi i mieszkańców, i turystów. Można przysiąść na ławce i w upalny dzień schłodzić lekką bryzą od strumienia wody znajdującej się tam fontanny.

Tu także odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne. Tym bardziej, że miasto nie ma tradycyjnego rynku, który w innych ośrodkach pełni taką funkcję.

Plac Kazimierza Jagiellończyka stał się placem miejskim – mówiła Jolanta Małecka. - 17 czerwca 2023 r. dokonano oficjalnego przekazania sztandaru miasta na ręce burmistrza i pocztu sztandarowego. A my, PTTK, byliśmy inicjatorami powstania sztandaru miasta.

13 lipca (sobota) o godz. 11 odbędzie się drugi spacer. Tym razem będzie to „Twierdza Malbork”.
- Spotykamy się na przystanku przy Cmentarzu Komunalnym. Pójdziemy w Las Wielbarski, więc należy się odpowiednio do tych leśnych duktów ubrać – podpowiada Bogdan Mąder.

Zaplanowane są już kolejne sobotnie spotkania dla miłośników historii Malborka:

  • 27 lipca, „Jak rósł Malbork”, zbiórka przy Bramie Garncarskiej,
  • 10 sierpnia, „Przyszło nowe”, zbiórka przy szkole muzycznej na placu Słowiańskim,
  • 24 sierpnia, „Wszystkie bramy prowadzą do...”, zbiórka przy Bramie Garncarskiej,
  • 7 września, podsumowanie spacerów na placu Słowiańskim.

Zbiórka zawsze o godz. 11.

Cykl spacerów jest dofinansowany z budżetu miasta Malborka. Oddział Przewodnicki PTTK pozyskał dotację w ramach dorocznego konkursu na realizację zadań publicznych dla organizacji pozarządowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto