Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare Pole. Już w ten weekend Żuławskie Targi Rolne - edycja jubileuszowa [PROGRAM]

Radosław Konczyński
Maszyny rolnicze, zwierzęta hodowlane i Krajowy Czempionat Konia Sztumskiego, wystawa małych zwierząt, duży sektor z produktami regionalnymi, występy zespołów Babsztyl i Trzy Gitary oraz wiele, wiele więcej. W sobotę i niedzielę (16-17 czerwca) PODR zaprasza na XXV Żuławskie Targi Rolne.

Około 300 wystawców, licząc wszystkich uczestników od najdrobniejszych do największych, oraz około 40 tysięcy zwiedzających z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego to dwie liczby, które w najprostszy sposób opisują czerwcowe Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu. To jedna z największych imprez na Pomorzu poświęcona rolnictwu, ale różniąca się swoją specyfiką np. od targów w Lubaniu, wynikającą z rodzaju produkcji rolnej na Żuławach.

Wystawa dużych maszyn i urządzeń rolniczych jest tutaj jednym z najważniejszych punktów imprezy. Rolnicy w jednym miejscu i czasie mogą porozmawiać z przedstawicielami wielu firm, które oczywiście liczą na zlecenia. Bo jak się okazuje, ten sektor przeżywa pewien kryzys.

- I widać to również u nas po lekko spadkowej tendencji, jeśli chodzi o liczbę wystawców w tej branży - mówi Włodzimierz Sawirski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolnego Oddział w Starym Polu, komisarz Żuławskich Targów Rolnych od 1993 roku. - Wynika to z ogólnego kryzysu w branży maszynowej. Obecnie brakuje większego wsparcia ze środków unijnych w tym zakresie, rolnicy mają więc ograniczone możliwości zakupów, muszą dobrze przemyśleć wydatki inwestycyjne na sprzęt.

Szeroka oferta zakupu maszyn, urządzeń, wyposażenia gospodarstw rolnych, porady specjalistów z instytucji wspierających rolnictwo i działających w jego otoczeniu - z tego wszystkiego rolnicy będą mogli skorzystać w ciągu dwóch dni (16 i 17 czerwca). Sami wiedzą o tym najlepiej, bo od lat odwiedzają imprezę, która jest niemal obowiązkowym punktem w ich kalendarzu. Chociaż żaden doradca nie znajdzie sposobu na problem, który obecnie najbardziej doskwiera gospodarzom.

XIX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Tradycyjnie - już po raz dziewiętnasty - targom w Starym Polu będzie towarzyszyła Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Tak jak rok temu - znowu z przyczyn obiektywnych - zabraknie hodowców trzody chlewnej.

- Robiliśmy przymiarki, żeby pokazać świnie, miała się pojawić reprezentacyjna grupa, ale ostatecznie powiatowy lekarz weterynarii nie wydał zgody. Trochę szkoda, bo tej branży przydałaby się w obecnej sytuacji promocja, ale jednak wschodnia granica blisko - mówi Włodzimierz Sawirski, który na co dzień w staropolskim oddziale PODR jest właśnie doradcą ds. trzody chlewnej.

Zakaz wydany przez lekarza powiatowego jest oczywiście profilaktyką związaną z zagrożeniem wystąpienia ASF - afrykańskiego pomoru świń.

Kolejny rok z rzędu w Starym Polu zabraknie też bydła mlecznego, ale to wynika już z decyzji Polskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego, który nastawił się na organizację swojej imprezy skierowanej ściśle do tej grupy odbiorców.

Na terenach PODR będzie można za to zobaczyć bydło mięsne i konie rasy sztumskiej.

- Będziemy mieli 23 sztuki bydła mięsnego - uważam, że to bardzo dużo. Pojawi się też około 40 koni, które z właścicielami wezmą udział w Krajowym Czempionacie Konia Sztumskiego i konkursie młodego hodowcy - opowiada Włodzimierz Sawirski.

Czempionat znalazł się trzeci rok z rzędu w programie Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Za przygotowanie tej części imprezy odpowiada Pomorski Związek Hodowców Koni z siedzibą w Malborku. Hodowcy przyjadą z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Komisja w ramach czempionatu będzie oceniała jednoroczne oraz dwuletnie klacze i ogiery. Sprawdzi kłus, stęp, budowę konia, oceni wrażenie ogólne, a więc to, czy zwierzę zostało odpowiednio przygotowane, wyczyszczone, czy nie jest zatłuszczone. Z kolei w konkursie młodych hodowców wezmą udział osoby maksymalnie do 18 lat: samodzielnie lub w asyście rodzica. Będzie oceniany sposób prezentacji konia i prezencja oprowadzającego.

Ciężkie stępaki powinny być używane w pracach polowych

Rasa sztumska to koń zimnokrwisty wyhodowany na terenie obecnego powiatu sztumskiego, dziś najbardziej popularny na Pomorzu, a także w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i na Mazowszu.

Są najcięższym regionalnym typem koni zimnokrwistych hodowanym w Polsce. Zostały ukształtowane na bazie rdzennego materiału przy udziale zachodnioeuropejskich reproduktorów zimnokrwistych w rejonie Powiśla oraz Warmii i Mazur, gdzie ciężkie i trudne do uprawy gleby wymuszały konieczność utrzymywania szczególnie mocnych koni roboczych. Konsekwentna i planowa praca hodowlana, racjonalne żywienie, pielęgnacja oraz wielopokoleniowe zamiłowanie hodowców pozwoliło na wytworzenie koni sztumskich będących kulturowym dziedzictwem tych regionów Polski” - można przeczytać w opracowaniu Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie.

Według instytutu, obecnie konieczna jest ochrona populacji konia sztumskiego, by nie zatracił swoich wyjątkowych cech. „Jako ciężkie stępaki powinny być one w dalszym ciągu wykorzystywane do prac polowych, szczególnie w gospodarstwach ekologicznych i agroturystycznych oraz do prac pielęgnacyjnych i transportowych w lasach i na terenach o wysokich walorach przyrodniczych” - radzą naukowcy.

Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych to również gołębie, ptactwo ozdobne, króliki i drób.

Dla kogo „Hit targowy”?

Oferta czerwcowej imprezy w Starym Polu jest bardzo szeroka. Tak jak w czasie Wiosennych Targów Ogrodniczych (kwiecień) czy Jesiennych Targów Ogrodniczo-Nasiennych (wrzesień), można będzie spotkać tutaj liczne firmy w bloku szkółkarstwa i ogrodnictwa sprzedające drzewka, sadzonki, kwiaty, nasiona itd., a także wystawców w rozrastającym się bloku produktów regionalnych z Polski i zagranicy. Dodatkowo w tym roku (w sobotę w godz. 13-15) PODR przygotował pokaz polskich produktów regionalnych wysokiej jakości (wędliny, sery, miody, nalewki).

Jak zwykle, podczas Żuławskich Targów Rolnych, wystawcy mogą liczyć na nagrody. Komisja konkursowa z ośrodka doradztwa wnikliwie przyjrzy się stoiskom, a potem przyzna nagrodę - „Hit targowy” oraz wyróżnienia za rozwiązania ekologiczne stosowane w rolnictwie i walory marketingowe stoiska.

Program XXV Żuławskich Targów Rolnych

Sobota (16 czerwca)

9.00-17.00 - Zwiedzanie stoisk wystawowych.

9.00-17.00 - Wystawa gołębi, królików i drobiu ozdobnego.

9.30-15.30
- Wystawa zwierząt hodowlanych.

11.00-12.00 - Występ orkiestry dętej z Lidzbarka Warmińskiego.

12.00-13.00 - Oficjalne otwarcie targów.

14.00 - Występ zespołu Babsztyl. Grają mieszankę country, folku, popu i rocka. Zespół powstał w 1977 r. Trzy lata później wystąpił na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, po którym stał się rozpoznawalny dzięki piosence „W siną Dal”. Mają wierną publiczność związaną z Piknikiem Country w Mrągowie, gdzie wielokrotnie grupa była gwiazdą. Reaktywowali się po kilkuletniej przerwie.

Niedziela (17 czerwca)

8.00 - Msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Starym Polu.

9.00-10.30 - Szkolenie dla hodowców koni, dr Grażyna Polak.

9.00-17.00 - Zwiedzanie stoisk wystawowych.

9.00-17.00 - Wystawa ptaków egzotycznych, gołębi, królików i drobiu ozdobnego.

9.30-15.00 - Wystawa zwierząt hodowlanych - pokaz i nagradzanie czempionów.

13.00-15.00 - Pokaz koni z udziałem młodych hodowców.

13.00 - Występ zespołu Trzy Gitary. To jedna z najlepszych polskich grup wykonujących przeboje Czerwonych Gitar i Trzech Koron.


Zobacz też: Open Air Day 2018 na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto