Sukcesy malborskich triathlonistów podczas duathlonu w Janoszycach

Malborscy triathloniści rozpoczęli nowy sezon startowy i od razu od zwycięstw. Czwórka zawodników z MKS Triathlon oraz Grupy Malbork wzięła udział w stosunkowo krótkim, choć morderczym wyścigu w duathlonie w Janoszycach. Na starcie stanęło ok. 60 zawodników, a trasę ukończyło tylko 36 z nich.

Pierwsze miejsca w kategorii open zajęli Marcin Waniewski, trener MKS Triathlon Malbork startujący w barwach TRI Bike Academy Team, oraz Małgorzata Szczerbińska
(MKS Triathlon).

Trasa duathlonu składa się z biegu oraz jazdy rowerem. Brakuje więc w nim pływania, które jest trzecią formą rywalizacji w triathlonie. Nie oznacza to jednak, że zawodnicy mieli łatwiej. Wręcz przeciwnie. Zawody rozpoczęły się od 3-kilometrowej trasy biegowej ze stromym podbiegiem. Potem wsiedli na rowery, by przebyć 10-kilometrową trasę lasami Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Tam trzeba było pokonać wezbrane strumienie, rozlewiska czy zabłocone zjazdy. Tych, którym udała się ta sztuka, czekał jeszcze 2-kilometrowy bieg.

- Przyznam, że po rekonesansie trasy zastanawialiśmy się, czy w ogóle wystartować w tych zawodach - mówi Marcin Waniewski, trener MKS Triathlon. - Organizatorzy przygotowali imprezę na granicy bezpieczeństwa. Po przejechaniu trasy, by ją lepiej poznać, byliśmy cali mokrzy i ubłoceni. Ostatecznie zdecydowaliśmy się wziąć udział i udało się jeszcze wygrać zawody.

Marcin Waniewski po pierwszym biegu był szósty w stawce, a Małgorzata Szczerbińska - 10. To jednak na tyle doświadczeni już zawodnicy, że wiedzieli, jak umiejętnie rozłożyć siły na całej trasie. Po rowerze Waniewski był już drugi i na podbiegach wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał. Małgorzata Szczerbińska również nie dała szans rywalkom, pokonując faworyzowaną Aleksandrę Siwczuk z Olsztyna.

Na podium stanęło też dwóch innych triathlonistów z Malborka, choć już nie w kategorii open, a w swoich grupach wiekowych. Łukasz Ćwirko-Godycki (MKS Triathlon) był drugi w gronie zawodników od 30 do 39 lat, a Andrzej Głąb (Grupa Malbork) zdobył srebrny medal wśród zawodników w wieku 40-49 lat.