Tak przysięga wojskowa wyglądała w latach 70. ubiegłego wieku [ZDJĘCIA]. Uroczyste ślubowanie przy zamku w Malborku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Kornel Kobarski/Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Zamek w Malborku zawsze był miejscem, które przyciągało mundurowych. Ostatnimi czasy spotykali się tutaj strażacy, policjanci, ale też żołnierze z okazji świąt ich formacji. W przeszłości, także w czasach Polski Ludowej, było podobnie. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się fotorelacja z przysięgi wojskowej z lat 70.

Przysięga wojskowa na terenach zamkowych

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida w zasobach swoich zdjęć posiada m.in. ciekawą kolekcję przedstawiającą przysięgę wojskową, która miała miejsce w Malborku w latach 70. XX wieku.

- Przysięga wojskowa była i jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzom przez ich narody, i jest najwyższym zobowiązaniem żołnierza wobec państwa i narodu. Składanie przysięgi wojskowej następuje w formie uroczystej, ustalonej w ceremoniale wojskowym, w terminach określonych przez organy wojskowe. Na zdjęciach uwieczniono uroczysty akt przyrzeczenia na sztandar, po ukończeniu przez żołnierzy szkolenia unitarnego – można przeczytać w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej, prowadzonej przez Bibliotekę Elbląską im. Norwida.

Przysięga uwidoczniona na zdjęciach odbyła się na placu przed bramą główną malborskiego. Warto zwrócić uwagę na drugie plany. Na przykład na ruiny Bramy Głównej z Basztą Wójtowską i Basztą Podstarościego (w tej drugiej jeszcze kilka lat temu siedzibę mieli przewodnicy) albo z drugiej strony na domy, które jeszcze w latach 70. stały przy zejściu nad Nogat.

Pobór zastąpiły armia zawodowa i kwalifikacja wojskowa

Takie przysięgi wojskowe, które były konsekwencją powszechnego poboru, skończyły się ponad dziesięć lat temu. Ostatni pobór do wojska odbył się w roku 2008. Jego likwidacja miała związek z tworzeniem armii zawodowej.
Państwo musi jednak mieć przeliczonych obywateli zdolnych do pełnienia służby wojskowej, gdyby zaistniała konieczność wprowadzenia powszechnej mobilizacji. Temu służy kwalifikacja wojskowa, podczas której komisja lekarska ocenia stan zdrowia, a komisja kwalifikacyjna – do służby w konkretnych formacjach. Uczestnik kwalifikacji otrzymuje książeczkę wojskową i jest automatycznie przenoszony do rezerwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lala

Jestem z Malborka i odsłużyłem dwa lata w jednostce na ul. Jagiellońskiej w latach 87-89 i zawsze przysięga była na placu musztry w jednostce. Moja była 13 grudnia było mroźno lód i śnieg nie zapomnę tego nigdy

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie