Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanna przy Ratuszu w Malborku ma prawie 100-letnią historię. Wkrótce ma odzyskać dawny wygląd. Wróci figurka strzelca

Anna Szade
Anna Szade
Prace przy malborskiej fontannie. Cokół, na którym stanęła figurka strzelca wykonał Hermann Still, malborski kamieniarz, członek Bractwa Strzeleckiego.
Prace przy malborskiej fontannie. Cokół, na którym stanęła figurka strzelca wykonał Hermann Still, malborski kamieniarz, członek Bractwa Strzeleckiego. Materiały Muzeum Miasta Malborka
98 lat temu w sąsiedztwie Ratusza w Malborku odsłonięta została fontanna z cokołem, na którym umieszczono figurkę kusznika. Tak świętowało 575-lecie malborskie Bractwo Strzeleckie. Powojenne losy rzeźby nie są znane, ale odtworzona na podstawie zachowanych zdjęć charakterystyczna postać wkrótce wróci na miejsce.

Fontanna przy Ratuszu w Malborku. Prawie 100-letnia historia

Rozpoczęły się prace remontowe w Ratuszu na Starym Mieście w Malborku. To kosztowne przedsięwzięcie, dlatego podzielone zostało na etapy. Pierwszy obejmuje kompleksowy remont dachu i poddasza, częściowy remont konserwatorski elewacji oraz wykonane zostaną niezbędne prace zabezpieczające.

Prócz tych bardzo istotnych dla losów zabytku działań, przewidziano również przywrócenie przedwojennego wyglądu fontannie, która stoi przy historycznym obiekcie. Współcześnie będzie to w miarę wierna imitacja. Model zostanie przygotowany na podstawie dostępnych zdjęć. Jak zapowiada magistrat, najpierw zrobiony zostanie wydruk w 3D.

Aby poznać jej historię, trzeba cofnąć się prawie o 100 lat i wyobrazić sobie dawne zabudowania w tej części Malborka, które znamy jedynie z fotografii. Nie przetrwały piekła bombardowań z 1945 r.

To była wiosenna niedziela, gdy przy Ratuszu zebrali się odświętnie ubrani mieszkańcy miasta.

2 maja 1926 r. z okazji 575-lecia malborskiego Bractwa Strzeleckiego wmurowano uroczyście akt erekcyjny pod miejską fontannę. Dokument zaczynał się od słów: „W 8 roku po zakończeniu wielkiej wojny i w 1 roku rządów Prezydenta Rzeszy von Hindenburga, honorowego prezydenta Bractwa Strzeleckiego” – przypomina Tomasz Agejczyk, dyrektor Muzeum Miasta Malborka.

Cztery tygodnie później fontanna była gotowa.
- 30 maja 1926 r. przy południowo-zachodnim narożniku staromiejskiego Ratusza uroczyście odsłonięto prostą w formie fontannę. Wewnątrz basenu z wodą ustawiono wysoki kamienny cokół z wyrytym dwustronnie napisem: Schützen-brunnen 1926”. Na cokole ustawiono figurkę kusznika z brązu o wysokości ok. 1,2 m wykonaną przez słynnego królewieckiego rzeźbiarza Walthera Rosenberga – opisuje dawny wygląd atrakcji Tomasz Agejczyk.

Rosenberg to absolwent Akademii Sztuki w Królewcu. Był autorem wielu dzieł, które zostały zbezczeszczone i zniszczone po drugiej wojnie światowej przez administrację polską i sowiecką. Jego rzeźby dawniej eksponowano choćby w Szczytnie, Morągu i Pieniężnie.

W czasie drugiej wojny światowej rzeźba strzelca została zdemontowana i przewieziona do Hamburga na cmentarzysko dzwonów w celu przetopienia. Zachowało się powojenne zdjęcie, na którym widać malborskiego strzelca w otoczeniu różnych figur w tym elbląskiej Diany, która znajduje się obecnie w Berlinie. Jest to dowód przetrwania strzelca, jednak brak informacji o dalszych losach – informuje Tomasz Agejczyk.

Natomiast elementy z bawarskiego wapienia wykonał malborski kamieniarz Hermann Still. Ozdobny fragment miał wysokość 0,85 m, zaś cały cokół od lustra wody - ok. 2,45 m.
Hermann Still był właścicielem znanego w mieście i regionie zakładu kamieniarskiego. Jak wspomina Ryszard Rząd w „Bedekerze malborskim 1845-1945”, był aktywnym członkiem Bractwa Strzeleckiego, a w 1924 r. został królem kurkowym.

Wykuł też kamienną tablicę ku czci Heinricha von Stephana, którą w 1931 r. wmurowano w elewację dawnej poczty na Przedzamczu – napisał Ryszard Rząd o kamieniarzu z dawnego Marienburga.

Fontanna przez wiele lat stała sucha. Uruchomiono ją ponownie całkiem niedawno, bo 10 lipca 2010 r., po przejściu barwnego korowodu uczestników VIII Festiwalu Kultury Dawnej.

Kosztowne ratowanie zabytku na Starym Mieście

Remont Ratusza na Starym Mieście prowadzi Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków Maciej Szczepkowski, Rafał Socha sp. j. z Malborka, które wygrało przetarg.
Zadanie nazywa się „Modernizacja średniowiecznego zabytku - budynku Ratusza Miejskiego w Malborku - etap 1”. Umowa zawarta z wykonawcą 23 lutego przewiduje, że realizacja potrwa pół roku. Inwestycja ma kosztować 2 944 620 zł brutto.
Pieniądze pochodzą z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Kolejne dwa etapy mają być realizowane z unijnym dofinansowaniem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto