Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technik programista najbardziej obleganym kierunkiem w Malborku. Podsumowanie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum Technikum nr 3 w Malborku
Malborskie starostwo podsumowało tegoroczny nabór do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Największym zainteresowaniem cieszył się kierunek technik programista w Technikum nr 3, a w drugiej kolejności oddział przygotowania wojskowego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Technicznych.

Z zestawienia przygotowanego przez Starostwo Powiatowe w Malborku, podsumowującego tegoroczny nabór do szkół, wynika, że w rekrutacji podstawowej przygotowano 1077 miejsc dla absolwentów podstawówek oraz 30 miejsc w branżowej szkole II stopnia. Biorąc pod uwagę liczbę kandydatów i ich preferencje na typy szkół, liczba miejsc przedstawiała się następująco: liceum ogólnokształcące – 509 (w tym Liceum Katolickie – 48), technikum – 312, branżowa szkoła I stopnia – 256. Do szkół aplikowało blisko 1250 chętnych.

W pierwszym terminie 670 uczniów (46,05 proc.) wybrało licea, 419 (40,59 proc.) technika, a 158 (13,37 proc.) szkołę branżową I stopnia. Ostatecznie po rekrutacji uzupełniającej do klas pierwszych szkół prowadzonych przez powiat malborski przyjęto 1034 uczniów, w tym: liceum – 465, technikum – 314, branżowa szkoła I stopnia – 235. Po raz pierwszy został też utworzony 20-osobowy oddział w branżowej szkole II stopnia w Zespole Szkół Technicznych, w której naukę mogą kontynuować absolwenci pierwszego stopnia, mający już dyplom zawodowy, ale pragnący uzyskać tytuł technika i zdać maturę.

W Zespole Szkół Technicznych w Malborku przyjęto 565 uczniów (z czego w IV LO – 62, Technikum nr 2 – 93, branżowej szkole I stopnia – 390 i branżowej szkole II stopnia – 20). W Technikum nr 3 naukę rozpoczęło 221 pierwszoklasistów, w II LO – 219, I LO – 184.

W przeliczeniu na 1 miejsce największym zainteresowaniem cieszyło się IV Liceum Ogólnokształcące w ZST. Wynikało to z dużego zainteresowania nauką w oddziale przygotowania wojskowego. Ale jeżeli chodzi o konkretne kierunki, najbardziej oblegana była klasa dla przyszłych techników programistów, gdzie na 15 przygotowanych miejsc zgłosiły się 52 osoby.

Od pięciu lat obserwujemy bum, jeśli chodzi o technika programistę, ale zwykle było 2,5 osoby na jedno miejsce. Ten rok rzeczywiście jest rekordowy, bo mieliśmy 3,5 osoby. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też m.in. klasa dla techników logistyków. Kolejny rok jestem bardzo zadowolony z rekrutacji. Zainteresowanie było bardzo duże. Nie przyjęliśmy aż 140 osób, ale one znalazły miejsce w innych szkołach - mówi nam Jan Stawicki, dyrektor Technikum nr 3 w Malborku.

CZYTAJ TEŻ: Szkoły z Malborka wyróżnione w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023

Liczba kandydatów na 1 miejsce w szkołach ponadpodstawowych w rekrutacji podstawowej:

 • IV Liceum Ogólnokształcące – 2,05
 • Technikum nr 3 – 1,63
 • II Liceum Ogólnokształcące – 1,38
 • I Liceum Ogólnokształcące – 1,24
 • Technikum nr 2 – 0,72
 • Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 – 0,62
 • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące (organem prowadzącym jest parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy) – 0,33.

Najbardziej popularne oddziały w tegorocznej rekrutacji:

 • Technikum nr 3, technik programista – 3,47 kandydata na 1 miejsce
 • IV LO, klasa wojskowa – 2,90
 • I LO, klasa biomedyczna – 1,97
 • Technikum nr 3, technik organizacji turystyki – 1,94
 • Technikum nr 3, technik logistyk – 1,84
 • Technikum nr 3, technik żywienia i usług gastronomicznych – 1,73
 • I LO, klasa psychologiczno-językowa – 1,63
 • II LO, klasa biomedyczna – 1,62
 • II LO, klasa psychologiczna – 1,47
 • II LO, klasa politechniczna – 1,39.
od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto