Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Malborka zrobili plakaty o numerze 112. To konkurs zorganizowany przez Urząd Miasta

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji Urząd Miasta Malborka zorganizował kolejną edycję konkursu plastycznego pt. „Powiem Wam – 112 znam!”. Są już wyniki.

Malborski konkurs na plakat o numerze alarmowym 112

W ramach miejskiego konkursu pt. „Powiem Wam – 112 znam!” uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych z Malborka musieli wykonać plakat promujący Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Do konkursu wpłynęły łącznie 34 prace plastyczne. Ich autorami byli uczniowie ze szkół nr 1, 3, 9 oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Malborku. Komisja konkursowa przeprowadziła przegląd prac, w wyniku którego dokonała wyboru pierwszych trzech miejsc. Najlepsza praca staje się oficjalnym plakatem niniejszej kampanii w Malborku na 2024 rok – poinformował Urząd Miasta.

Pierwsze miejsce zajęła Julia Piszczewiat (SP 1), drugą lokatę komisja przyznała ex aequo Annie Nadolskiej (SP 1) i Dawidowi Bączkowi (SP 9), a trzecią Karolinie Wierzbowskiej (ZSP 1).

Ponad 22 miliony połączeń na numery alarmowe

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2023 r. funkcjonowało 17 centrów powiadamiania ratunkowego, które odbierały połączenia kierowane na numery alarmowe 112, 997 oraz 998. Odnotowano w sumie prawie 22,4 mln połączeń. Najwięcej połączeń przychodzących zarejestrowano w CPR w Katowicach (ponad 2,4 mln zgłoszeń), Radomiu (ponad 2 mln zgłoszeń) oraz Poznaniu (blisko 2 mln zgłoszeń).
 

Prawie 40 proc. wszystkich połączeń zostało zakwalifikowanych jako niezasadne, które nie wymagały interwencji służb. Z kolei niemal 27 proc. zgłoszeń przychodzących zostało anulowanych, co oznacza, że dzwoniący rozłączył się przed nawiązaniem połączenia – informuje MSWiA.

 
Wśród kategorii zdarzeń alarmowych na pierwszym miejscu znalazły się dotyczące komunikacji drogowej (ponad 725 tys.). Najczęściej zgłaszano też m.in. zakłócenia porządku publicznego (ponad 547 tys.), złe samopoczucie (ponad 539 tys.) czy interwencje domowe (ponad 461 tys.).

Najwięcej połączeń odnotowano od czerwca do sierpnia

Na stanowisku operatora numerów alarmowych zatrudnionych jest blisko 1,2 tys. osób. W porównaniu z 2022 r. stan zatrudnienia w CPR-ach na stanowisku operatora numerów alarmowych zwiększył się o około 30 etatów. Operator musi posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym w stopniu komunikatywnym. Najwięcej operatorów posługuje się angielskim, w dalszej kolejności są to języki rosyjski i niemiecki.

Na jednego operatora przypadało średnio 1,3 tys. połączeń miesięcznie. Najwięcej zarejestrowano w miesiącach letnich - w czerwcu (prawie 2,2 mln zgłoszeń), w lipcu oraz w sierpniu (po ponad 2 mln zgłoszeń w tych miesiącach).

Średni czas oczekiwania dzwoniącego na odbiór połączenia wynosił 9,4 sekundy. Oznacza to, że operator odbiera połączenia w 3-4 sekundy od momentu wpłynięcia połączenia na stanowisko operatorskie (około 6 sekund trwa zapowiedź, która jest obligatoryjna). Najwięcej zgłoszeń jest rejestrowanych pomiędzy godziną 10 a 21. Średni czas prowadzenia rozmów w ramach zgłoszeń zasadnych wynosił 139 sekund. Na numery alarmowe najczęściej dzwoniono w piątki i w soboty.
 
Ponad 45 proc. wszystkich zgłoszeń przekazano do Policji, a 40 proc. do Państwowego Ratownictwa Medycznego, natomiast do służb pomocniczych skierowano prawie 9 proc. Pozostałe zgłoszenia przekazano do Państwowej Straży Pożarnej.
 

Zgłoszenia alarmowe eCall i SMS

W 2023 r. zarejestrowano łącznie ponad 32 tys. zgłoszeń eCall (ogólnoeuropejski samochodowy system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych). To o prawie 38 proc. więcej niż w 2022 r. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w listopadzie (ponad 3,5 tys.), październiku i grudniu (po ponad 3 tys. zgłoszeń w obu miesiącach).
 
Jak tłumaczy MSWiA, wzrost liczby zgłoszeń eCall wynika z coraz większej liczby samochodów, które posiadają  ten system. Najwięcej zgłoszeń eCall wpłynęło do centrów powiadamiania w Radomiu (blisko 6,5 tys.) oraz Poznaniu (ponad 2,8 tys.).
 
W ubiegłym roku zarejestrowano ponad 1,8 tys. zgłoszeń SMS. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w sierpniu (192), lipcu (181) oraz czerwcu (179). Do służb przekazano ponad 1,6 tys. zasadnych zgłoszeń. Według danych na 31 grudnia 2023 r., aktywnych było ponad 25 tys. użytkowników aplikacji mobilnej Alarm112.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto