Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Malborku już od niedzieli zobaczysz 300 ekslibrisów z całego świata

red.
300 najlepszych współczesnych znaków własności książek, wykonanych przez 140 artystów z 29 krajów Europy, Azji i obu Ameryk będzie można oglądać od 7 czerwca w Muzeum Zamkowym w Malborku. Co ważne, ekspozycja będzie ogólnodostępna i z bezpłatnym wstępem.

Ta wystawa to pokłosie XXV Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego organizowanego przez Muzeum Zamkowego. Malborskie biennale jest najstarszą na świecie imprezą artystyczną, prezentującą w cyklu dwuletnim od 1963 roku, bieżące dokonania twórcze w zakresie tej dziedziny sztuki.

- Zainicjował je konkurs na ekslibris dla nowo utworzonej biblioteki zamkowej, ogłoszony w 1963 roku przez Henryka Raczyniewskiego, ówczesnego dyrektora muzeum. Z inicjatywy H. Raczyniewskiego oraz artysty grafika Wojciecha Jakubowskiego, ów konkurs przerodził się w prezentację dorobku najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców uprawiających ten gatunek sztuki - przypomina Bogumiła Omieczyńska z Muzeum Zamkowego w Malborku, kurator wystawy.

Biennale ma charakter konkursu, do którego są zapraszani artyści graficy i studenci uczelni artystycznych w kraju i za granicą. Zespół jurorów powołany przez dyrektora muzeum ocenia i kwalifikuje ryciny na wystawę oraz przyznaje nagrody regulaminowe. Autorzy najlepszych ekslibrisów otrzymują nagrody pieniężne i równorzędne wyróżnienia w postaci Medali Honorowych.

- Wysoki poziom artystyczny i kunszt warsztatowy prezentowanych dzieł współczesnych wirtuozów rylca i akwafortowej igły przyniósł malborskim wystawom sławę renomowanego forum prezentacji najlepszych światowych osiągnięć w tej kameralnej dziedzinie grafiki - podkreśla Bogumiła Omieczyńska.

Ekslibrisowe dzieła sztuki można będzie oglądać od 7 czerwca do 30 września w kościele św. Wawrzyńca na Przedzamczu, a więc w miejscu dostępnym dla wszystkich zainteresowanych. Wystawa będzie czynna w godz. 9-17. Wstęp wolny.

Czym jest ekslibris?

Tradycyjnie pojmowany ekslibris kojarzony jest z niewielką odbitką graficzną zawierającą w polu kompozycji dedykację, na którą składa się zwrot ex libris lub jego zamiennik, np. ex bibliotheca, ex numismaticis, z książek - i który jest połączony z imieniem i nazwiskiem właściciela, czyli osoby zamawiającej ekslibris. W miejscu nazwiska konkretnej osoby może pojawić się nazwa instytucji, np. biblioteki lub muzeum. Taką odbitkę przyklejano na wewnętrzną stronę przedniej okładki książki dla udokumentowania przynależności woluminu do określonego księgozbioru.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto