Jak poszło głosowanie w referendum w powiecie malborskim? Frekwencja i wyniki
Referendum ogólnokrajowe nie będzie wiążące, bo nie wzięło w nim udziału 50 procent uprawnionych Polaków. Frekwencja w skali kraju wyniosła ponad 41 proc., w województwie pomorskim była niższa, bo niespełna 34 proc. W powiecie malborskim okazała się jeszcze gorsza - 31,77 proc., zagłosowały 14 553 osoby na 45 807 uprawnione. Biorąc pod uwagę, że w wyborach do Sejmu i Senatu w naszym powiecie frekwencja wyniosła 68,86 proc., oznacza to, że więcej niż połowa głosujących nie pobrała od komisji karty do głosowania w referendum.
CZYTAJ TEŻ: Wybory do Sejmu i Senatu. W Malborku w dwóch lokalach frekwencja przekroczyła nawet 80 procent
Frekwencja w referendum w poszczególnych gminach powiatu malborskiego wygląda tak:
- gm. Miłoradz – 38,45 proc.,
- gm. Nowy Staw – 34,79 proc.,
- gm. Lichnowy – 33,73 proc.,
- gm. Stare Pole – 32,71 proc.,
- gm. Malbork – 30,62 proc.,
- miasto Malbork – 30,38 proc.
Przypomnijmy, że punktem wyjścia do zorganizowania referendum był kryzys migracyjny w zachodniej Europie i brak zgody rządu Zjednoczonej Prawicy na przymusową relokację migrantów do Polski. Ostatecznie na karcie znalazły się cztery pytania, na które należało odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Ci mieszkańcy powiatu malborskiego, którzy wzięli udział w referendum, na wszystkie pytania w przytłaczającej większości byli na „nie”.
Oto wyniki głosowania w referendum w powiecie malborskim:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki? - 96,88 proc. NIE;
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn? - 95,09 proc. NIE;
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? - 95,82 proc. NIE;
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? - 97,04 proc. NIE.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?