Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej na Pomorzu znów się powiększyły. Nowi żołnierze-ochotnicy złożyli przysięgę wojskową w Malborku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Nowym żołnierzom-ochotnikom towarzyszyły duże emocje. Zresztą ich najbliższym również, co było widać tuż po przysiędze.
Nowym żołnierzom-ochotnikom towarzyszyły duże emocje. Zresztą ich najbliższym również, co było widać tuż po przysiędze. Radosław Konczyński
52 nowych żołnierzy-ochotników, którzy zasilili szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej na Pomorzu, złożyło w niedzielę rano (9 lipca) przysięgę wojskową w Malborku. W ten sposób zakończyli szkolenie podstawowe. Przed nimi jeszcze trzy lata nauki w batalionach, których będą skierowani, czyli w Malborku, Kościerzynie i Słupsku.

Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej trwa w trybie ciągłym, natomiast przysięga w Malborku zwieńczyła pomorską odsłonę akcji „Wakacje z WOT”. Kolejny rok z rzędu pod taką nazwą odbywa się 16-dniowe szkolenie podstawowe dla pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którym obowiązki w ciągu roku szkolnego nie pozwalają zostać terytorialsem. Oni stanowili około połowę składających ślubowanie w niedzielny poranek (9 lipca). Jednak by ten moment stał się udziałem nowych żołnierzy, musieli zaliczyć egzamin nazywany pętlą taktyczną.

W obronie Ojczyzny i lokalnej społeczności. To Wojska Obrony Terytorialnej

Przysięgę w Malborku złożyło 52 żołnierzy-ochotników. Świadkami tego wydarzenia byli ich najbliżsi, którzy licznie przyjechali z różnych stron województwa pomorskiego.

Decyzja o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej jest dowodem waszego oddania, poświęcenia i gotowości, by stanąć na straży naszych granic i bezpieczeństwa naszych rodaków – mówił do zgromadzonych żołnierzy ppłk Piotr Jary, zastępca dowódcy 7 PBOT.

Podpułkownik dodał, że rola żołnierzy WOT jest niezwykle istotna w systemie obronnym. Przytoczył przykład Ukrainy, gdzie tamtejsi terytorialsi walczą na linii frontu.

- Ale nie można zapominać, że zadana terytorialsów to także bezpośrednie wspieranie lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych i w przypadkach klęsk żywiołowych. Wielokrotnie żołnierze naszej brygady udowodnili, że potrafią działać szybko w przypadku zagrożenia. Wasza obecność daje rodakom poczucie bezpieczeństwa i pewność, że są chronieni przez oddanych i wyszkolonych żołnierzy – mówił ppłk Piotr Jary.

Potwierdzeniem tych słów, już po złożeniu przysięgi przez żołnierzy, było odznaczenie, które odebrał ppłk Jarosław Kwiatkowski, dowódca 71 BLP w Malborku. Za pomoc, którą terytorialsi w czasie pandemii koronawirusa okazywali lokalnej społeczności, zwłaszcza osobom starszym, otrzymał Komandorię nadaną przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Wieźniów Politycznych. Przekazała ją Lidia Kusz, prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP.

Za nimi prawie 200 intensywnych godzin, natomiast szkolenie terytorialsa trwa trzy lata

Pandemia była wielkim wyzwaniem. Natomiast zastępca dowódcy 7 PBOT nie ma wątpliwości, że podczas służby nowi terytorialsi również staną „w obliczu wielu trudności”.

Będziecie musieli być gotowi stawić czoła różnym sytuacjom, czasem nieprzewidywalnym i niełatwym, ale pamiętajcie, że jesteście częścią zespołu, a wraz z nim możecie pokonać każdą przeszkodę. Dzisiaj staliście się pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Wierzę, że staniecie na wysokości zadania i będziecie pełnić służbę z honorem i poświęceniem – mówił ppłk Piotr Jary.

Instruktorom i dowódcom za 16-dniowe szkolenie w imieniu nowych żołnierzy-ochotników, którzy złożyli przysięgę, podziękowała szer. Wiesława Święcicka.

16 dni temu z własnej woli przekroczyliśmy bramy jednostki wojskowej w Malborku, pełni marzeń, wiary i nadziei. Dla niektórych z nas ta decyzja była spontaniczna, inni zaś dojrzewali do niej latami. Jednak każdy z nas usłyszał te słowa porucznika: „Zrobimy was żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej”. I od tego momentu wiedzieliśmy już, że nie zawrócimy – powiedziała szeregowa.

Intensywne szkolenie trwało łącznie blisko 200 godzin. Czasem oznaczało dotarcie do kresu swoich możliwości. Dlatego warto wiedzieć, że chętni do WOT powinni przed wcieleniem choć trochę popracować nad swoją kondycją i wytrzymałością.

Kończąc szkolenie podstawowe, tak naprawdę rozpoczynamy nową drogę. Drogę z orłem na naszych beretach, flagą państwową na naszych ramionach i rotą przysięgi żołnierza polskiego w naszych sercach. Koleżanki i koledzy żołnierze, czy jesteście gotowi? - zapytał szeregowa.

I jak zawsze odpowiedzią było motto Wojsk Obrony Terytorialnej: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Przysięga odbyła się na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. 71 BLP ma swoją siedzibę w budynkach 22 BLT. Ale nowi żołnierze-ochotnicy będą przypisani nie tylko do tego batalionu, ale też do dwóch pozostałych wchodzących w skład 7 PBOT, czyli w Kościerzynie i Słupsku. Przed nimi trzyletni cykl szkolenia. Kolejni chętni mogą zgłaszać się na bieżąco. Wszystkie informacje można otrzymać we właściwej dla miejsca zamieszkania wojskowej komendzie uzupełnień lub na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Wojska Obrony Terytorialnej, czyli piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP

Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP, który kultywuje tradycje Armii Krajowej. Patronem pomorskiej brygady jest kpt. mar. Adam Dedio. Był uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku. Przez kolejne wojenne lata działał w Armii Krajowej. Pod koniec 1945 roku wstąpił w struktury XII Okręgu Gdańsk (Morskiego) Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na terenie Wybrzeża pod kryptonimem "Semper Fidelis Victoria". Po prowokacji ze strony UB został zatrzymany 17 maja 1946 roku, a następnie skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 kwietnia 1947 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto