Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne w Malborku. Czytelnicy się skarżą: "Komisje stemplują karty wyborcze w dniu głosowania". Po co jest ta pieczęć?

Anna Szade
Anna Szade
Zanim wrzuci się kartę wyborczą do urny warto sprawdzić, czy jest na niej pieczęć obwodowej komisji wyborczej.
Zanim wrzuci się kartę wyborczą do urny warto sprawdzić, czy jest na niej pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Radosław Konczyński
Kontrowersje wokół stemplowania kart wyborczych podczas głosowania w niedzielę (15 października). Wyborcom to przeszkadza, ale jak słyszymy, dla komisji wyborczych to normalne. „Przy takiej liczbie kart wyborczych i referendalnych pieczęcie stawia się w dniu wyborów” - tłumaczą nam w Urzędzie Miasta.

Wybory parlamentarne 2023. Stemplowanie kart do głosowania

Do naszej redakcji dotarły uwagi na temat przebiegu wyborów parlamentarnych i referendum. Sygnał od wyborcy dotyczy stemplowania kart wyborczych podczas w niedzielę, w dniu wyborów, już po otwarciu lokali wyborczych.

Przekazaliśmy tę informację do Urzędu Miasta, który koordynuje przeprowadzenie wyborów w Malborku.
Komisje otrzymały dużą liczbę kart do głosowania i referendalnych. Niektóre nie były w stanie wyrobić się z ostemplowaniem ich pieczęcią przed dniem wyborów. Dlatego niektórzy członkowie siedzą przy stolikach nieco z boku i przystawiają pieczęcie – tłumaczy Grzegorz Koniszewski z Urzędu Miasta.

Słyszymy jednocześnie, że wydawane wyborcom karty do głosowania są już opieczętowane. Na pewno nie jest tak, by w ostatniej chwili, zanim trafią w ręce głosujących, przystawiane były pieczęcie.

Karta bez pieczęci. To może się zdarzyć. Co zrobić w takiej sytuacji?

Każda karta do głosowania na pierwszej stronie musi być opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej. Dodatkowo karta w wyborach do Sejmu i Senatu musi mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej, a karta referendalna - pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.
Taki stempel obwodowej komisji wyborczej na kartach z nazwiskami kandydatów do Sejmu, Senatu i karcie referendalnej nie jest bez znaczenia. Jeśli postawi się krzyżyk na nieopieczętowanej karcie i wrzuci do urny, to głos będzie potraktowany jako nieważny.

Zwraca na to uwagę szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Mogą się pojawić karty bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej z prozaicznego powodu: kiedy się karty sklejają. Kiedy komisje pieczętują, potrafi się skleić karta jedna z drugą i komisja może tego nie zauważyć. W wytycznych dla komisji jest zapisane, by zwrócić na to uwagę podczas wydawania kart. Komisje same bardzo często to zauważają. Jeśli wyborca to zauważy przy odbiorze karty, a nawet jeśli oddaje się głos i wtedy zauważy, to trzeba podejść do komisji i poprosić o kartę ważną, czyli z pieczęcią – mówiła Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, podczas niedzielnej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej .

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto