XXVIII Jesienne Targi Ogrodnicze w Starym Polu. Odznaczenia podczas otwarcia
W sobotę (9 września) rozpoczęły się dwudniowe Jesienne Targi Ogrodnicze. To już 28 edycja imprezy organizowanej przez staropolski PODR.
Witam wszystkich wystawców, w szczególności rolników, ogrodników, pszczelarzy oraz zaproszonych gości. Mamy piękną pogodę, wystawcy przygotowali bardzo bogatą ofertę z różnych branż, począwszy od branży ogrodniczej, poprzez przetwórstwo spożywcze, produkty pszczelarskie, rzemiosło, rękodzieło, systemy grzewcze, odnawialne źródła energii i wiele, wiele innych – wyliczyła Ewa Szymańska, wicedyrektor PODR
.
Na wystawie prezentują się też hodowcy gołębi, królików i ptaków ozdobnych. Są również koła gospodyń wiejskich. Dzieci, które mogą poczuć się trochę znudzone spacerem między stoiskami, mogą skorzystać z wesołego miasteczka.
W sobotę podczas targów odbyło się też Żuławskie Święto Mleka zorganizowane przez spółdzielnię Maluta, która obchodzi w tym roku 60-lecie działalności.
- Mam nadzieję, że na targach każdy znajdzie dla siebie coś miłego i przyjemnie spędzi czas w Starym Polu – mówiła Ewa Szymańska.
Potwierdził to Andrzej Dolny, dyrektor PODR w Lubaniu.
Sam jestem klientem tych targów, bo zawsze rano idę na zakupy, kupując coś dla żony, do ogrodu, dla siebie również. To fajny dzień, bo spotykam tu dużo znajomych i przyjaciół
- dzielił się wrażeniami Andrzej Dolny.
Dyrektor PODR zaprosił wszystkich na kolejny weekend (16 i 17 września) do Lubania. Tam zaplanowano Kaszubską Jesień Rolniczą połączoną z Jesienną Wystawą Zwierząt Hodowlanych, Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma.
Podczas oficjalnego otwarcia targów wręczono również odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych nadane przez Roberta Telusa, ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Otrzymali je:
- Marcin Puzio,
- Sylwia Chyła-Sandak,
- Krzysztof Czarnota,
- Katarzyna Kropidłowska,
- Alicja Panimasz-Wolska,
- Ryszard Plewa,
- Sławomir Salamonik,
- Joanna Woźnica,
- Alina Wysocka.
Bogata oferta wystawców. Nawet zieleń jest w wielu odcieniach
Tereny targowe w Starym Polu zamieniły się w wielki ogród. Królują hortensje, które wystawcy oferują w wielu odmianach. Są też przepiękne hibiskusy o kwiatach wielkości dłoni. Nie brakuje też typowo jesiennych roślin, czyli wrzosów, dostępnych w wielu kolorach. Także… niebieskich, choć takie nie występują w przyrodzie.
Ale jest też bogactwo roślin cebulowych, drzew, krzewów. To doskonała pora, by wzbogacić swoje otoczenie czy działkę o kolejne okazy.
Są też rośliny domowe, a także duży wybór ziół, tych świeżych, o które można wzbogacić swoją kolekcję, jak i gotowych mieszanek.
Sporo miejsca zajmują wystawcy oferujący wędliny, pieczywo czy miody. Nic dziwnego, że nie brakuje klientów.
Ta impreza organizowana od lat przyciąga bardzo wiele osób z całego regionu. Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj w tym święcie uczestniczyć. Ta impreza pokazuje, że dobrze zorganizowana przez PODR impreza może przyciągać tłumy i może być ważnym punktem dla rolnictwa i ogrodnictwa na Pomorzu – przyznał Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.
Kto przegapił termin i nie pojawił się w sobotę, może jeszcze skorzystać z zaproszenia PODR i podjechać do Starego Pola w niedzielę. Tereny targowe będą dostępne od godz. 9 do 17.
Oto niedzielny program:
- godz. 9 - spotkania handlowe, zwiedzanie stoisk;
- godz. 11- otwarcie Staropolskiego Przeglądu Piosenki Biesiadnej „Muzyka łączy pokolenia” i wręczenie wyróżnień targowych;
[*godz. 16 - podsumowanie Staropolskiego Przeglądu Piosenki Biesiadnej „Muzyka łączy pokolenia”.
Patronat honorowy nad targami objęli: Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?