MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bajeczna zorza polarna na Kaszubach. Mieszkańcy powiatu kościerskiego mogli zobaczyć wyjątkowe zjawisko! Zobaczcie ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zorza polarna w powiecie kościerskim wystąpiła 23 marca 2023 r. Mieszkańcy mogli zobaczyć zachwycający spektakl na Kaszubach
Zorza polarna w powiecie kościerskim wystąpiła 23 marca 2023 r. Mieszkańcy mogli zobaczyć zachwycający spektakl na Kaszubach Anna Nidecka
Mieszkańcy powiatu kościerskiego mogli zobaczyć na niebie prawdziwy spektakl kolorów! W czwartek 23.03.2023 r. po raz kolejny w ostatnim czasie wystąpiła zorza polarna. Nie trzeba było mieć specjalistycznego sprzętu, żeby zobaczyć gołym okiem zorzę polarną.

Noc z 23 na 24 lutego była wyjątkowa. Mieszkańcy mogli zobaczyć na niebie wspaniały spektakl - zorzę polarną. Zwykle taki widok jest domeną krajów skandynawskich, ale w ostatnim czasie aż dwukrotnie zorzę polarną mogli zobaczyć także Kaszubi.

Anna Nidecka z powiatu kościerskiego i Marlena Wicher ze Stowarzyszenia Złoto Bałtyku sfotografowały przepiękną zorzę. Na zdjęciach możemy zobaczyć, jak niebo mieni się niezwykłymi kolorami.

- Udało mi się sfotografować punkt kulminacyjny zorzy - informuje Anna Nidecka, mieszkanka powiatu kościerskiego. - Spełnienie marzeń widzieć tańczące filary na niebie.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to spektakularne zjawisko atmosferyczne w formie pięknych falujących pasów światła, ukazujących się na niebie, w górnych warstwach atmosfery. Zorza powstaje, gdy fale neutronów i protonów, wyrzucone w czasie rozbłysków na słońcu (tzw. wiatr słoneczny), przyciągane przez pole magnetyczne Ziemi (szczególnie silnym wokół biegunów) zetkną się z powietrzem.

Zorza polarna, jak nazwa wskazuje, występuje najczęściej w okolicach podbiegunowych. Na półkuli północnej z zórz polarnych słyną np. kraje skandynawskie, Islandia, Grenlandia czy Rosja.

Ostatnią zorzę mieszkańcy Pomorza mogli zobaczyć całkiem niedawno, bo w nocy 27 -28 lutego. Zrobiła ona ogromne wrażenie, bo wystąpiła po długiej przerwie.

- Można ją było zobaczyć gołym okiem i to było niezwykłe doświadczenie - dodaje Katarzyna Łoniewska z powiatu kościerskiego. - Kto nie widział, niech żałuje. Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać z kraju, żeby zobaczyć widok, z którego słynie Skandynawia.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto