Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Miłoradz. OSP Kończewice coraz bliżej włączenia do krajowego systemu. Wykonali ciężką pracę, by spełnić wymagania, i są gotowi

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
KP PSP Malbork
Został wykonany kolejny krok ku zwiększeniu liczby jednostek OSP z powiatu malborskiego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Wszystko jest na dobrej drodze, by jeszcze w 2022 roku OSP Kończewice znalazła się w KSRG.

Komenda Powiatowa PSP w Malborku poinformowała, że komendant Damian Tomaszewski, wójt Miłoradza Arkadiusz Skorek i przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Kończewicach podpisali trójstronne porozumienie w sprawie włączenia jej do KSRG. To kolejny etap, bo wniosek w tej sprawie został złożony do komendanta wojewódzkiego PSP w 2021 roku. Skompletowana dokumentacja po zaopiniowaniu w KW PSP będzie przekazana do Komendy Głównej PSP, która w razie aprobaty, w formie decyzji, wyraża zgodę na włączenie danej jednostki do systemu.

- Spodziewamy się, że ta decyzja będzie dość szybko – mówi Wanda Góral, prezes OSP Kończewice. - Przez ponad rok ciężko pracowaliśmy, żeby spełnić wszystkie wymagania. To był wysiłek i finansowy, i szkoleniowy, a przez ten czas zwiększyła się nawet liczba członków. Może jak się rozeszło, że chcemy być w KSRG, to zainteresowanie wzrosło, bo już jest jednak wyższy poziom. Obecnie mamy więcej niż 12 wymaganych ratowników, z badaniami lekarskimi, wyszkolonych, jest nawet dwóch kierowców. Pokazaliśmy też, że jesteśmy potrzebni. Było nas widać, m.in. po ulewach w Malborku.

Sprzętowo OSP Kończewice też jest przygotowana. W ubiegłym roku m.in. pozyskała pieniądze ze zbiórki publicznej. Własnymi rękami ochotnicy wyremontowali stara 244 pozyskanego z OSP Kłosowo, a w „spadku” po OSP Miłoradz otrzymali mercedesa. Ale spodziewają się, że jeszcze w 2022 r. dostaną nowszy samochód ratowniczo-gaśniczy.

Spotkała nas bardzo miła niespodzianka, bo władze gminy zdecydowały się, żeby kupić nam używany, 8-, 10-letni samochód. Muszę powiedzieć, że wójt był bardzo za tym, żeby nasza jednostka wstąpiła do KSRG, bo przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo ludzi. Widać przychylność władz gminy, ale też pana komendanta powiatowego. PSP zawsze służy nam pomocą – dodaje Wanda Góral.

Malborskiej PSP zależy, żeby liczba OSP w KSRG się zwiększyła. Dobrze wyszkolone i wyposażone jednostki, które szybko dotrą z pomocą, stanowią gwarancję właściwego zabezpieczenia powiatu.

- Druhowie z Kończewic chcą być w systemie i spełnili wszystkie wymagania, ale my też widzimy potrzebę ich obecności w KSRG ze względu na położenie, czyli bliskość drogi krajowej i bliskość Wisły, a to oznacza możliwość prowadzenia działań z zakresu ratownictwa drogowego i wodnego – mówi st. kpt. Damian Tomaszewski, komendant powiatowy PSP w Malborku.

W gminie Miłoradz obecnie jest jedna jednostka należąca do systemu - OSP Miłoradz, a pozostałe gminy mają po dwie:

  • gm. Lichnowy – OSP Lichnowy i OSP Lisewo Malb.;
  • gm. Nowy Staw – OSP Nowy Staw i OSP Lipinka;
  • gm. Malbork – OSP Stogi i OSP Lasowice Wielkie;
  • gm. Stare Pole – OSP Stare Pole i OSP Ząbrowo.

Nowa Wieś Malb. Piknik strażacki z atrakcjami dla całych rod...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto