Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Stare Pole. Zabytek zniknął z powierzchni i co teraz zrobi wojewódzki konserwator? Dom zostanie wykreślony z rejestru?

Radosław Konczyński
Fot. archiwum prywatne
Wojewódzki konserwator zabytków musi zastanowić się, co zrobić z domem podcieniowym z I połowy XIX w., którego elementy zostały wywiezione z Kławek. Sąd nie dopatrzył się przestępstwa, a szanse na odbudowę zabytku rejestrowego są na dzisiaj iluzoryczne.

Dom podcieniowy, wybudowany w 1832 r. przez Jakuba Martena w ówczesnym Klakendorf (Kławki), był w powojennej już Polsce jedną z atrakcji turystycznych tej miejscowości. Ale lata świetności miał za sobą, gdy w 2013 roku został odkupiony przez nowego właściciela od kilkunastu dotychczasowych mieszkańców. Nabywca rozebrał dom, już wtedy w postępującej ruinie, i zapowiadał odtworzenie w innym miejscu w powiecie malborskim. Do dzisiaj to nie nastąpiło. Zresztą, wojewódzki konserwator zabytków zarzucał mu rozbiórkę bez zezwoleń i nakazał odbudowę w Kławkach. Do tego też nie doszło.

Przypomnijmy - służby konserwatora „poszły” do prokuratury, śledztwo zakończyło się aktem oskarżenia o nieumyślne zniszczenie zabytku, ale niedawno malborski sąd umorzył całe postępowanie, uznając, że właścicielowi nie można zarzucać zniszczenia zabytku. Bo w momencie zakupu obiekt był już po dwóch katastrofach budowlanych. Z kolei zarzuty o rozebranie domu bez zezwoleń jako wykroczenie już się przedawniły. Pisaliśmy o tym tutaj: Sprawa domu z Kławek zakończyła się bez wyroku

Sytuacja jest więc patowa. Rola sądu się skończyła. Właściciel w toku postępowania zapewniał, że chce ratować dom, ale koszt jest ogromny. A biegły prokuratury ustalił, że zachowane elementy domu, składowane na jednej z posesji w Malborku, są w złym stanie...

- Konserwator zabytków musi zapoznać się z orzeczeniem wydanym przez sąd i ustalić stan faktyczny dotyczący zachowanych elementów domu. Dopiero wtedy będzie mógł podejmować dalsze decyzje. Jedną z możliwości jest ewentualne, ale podkreślam: ewentualne wystąpienie do ministra o wykreślenie domu z wojewódzkiego rejestru zabytków - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Dom znajduje się w rejestrze od 19 grudnia 1961 r., wpisany został za czasów woj. gdańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto