MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bałagan wokół domów na Armii Krajowej w Malborku. Lokatorów dawno tam nie ma, a w ubiegłym tygodniu doszło do pożaru

Anna Szade
Anna Szade
W ubiegłym tygodniu na ul. Armii Krajowej interweniowała straż pożarna. W budynkach od dawna nikt nie mieszka, a wokół panuje bałagan.
W ubiegłym tygodniu na ul. Armii Krajowej interweniowała straż pożarna. W budynkach od dawna nikt nie mieszka, a wokół panuje bałagan. Anna Szade
Wokół pustostanów przy ul. Armii Krajowej w Malborku jest wielki bałagan. Widać go z parkingu przy Powiatowym Urzędzie Pracy. W ubiegłym tygodniu doszło tam do pożaru. Sami zobaczcie, że nie wygląda to dobrze.

Przy ul. Armii Krajowej stoją opuszczone budynki

Dwa budynki przy ul. Armii Krajowej w Malborku, nr 76A i nr 77, już dawno stoją puste. Władze miasta przeznaczyły je do rozbiórki, by na uwolnionych terenach powstała nowa zabudowa. Tak przynajmniej przewidują zapisy uchwały Rady Miasta Malborka z 9 grudnia 2022 r. w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Malbork na lata 2023 – 2027”.

W tym dokumencie na liście obiektów wytypowanych do wyburzenia ze względu na zły stan techniczny oraz uwolnienie terenów pod inwestycje jest 19 pozycji. Wśród nich wspomniane dwie nieruchomości:

  • Armii Krajowej 76A z 1870 r. o powierzchni użytkowej 150 m kw.
  • Armii Krajowej 77 z 1900 r. o powierzchni 51,20 m kw.

Przy czym przy domu, który ma numer 77, jest dopisane, że ewentualna rozbiórka wymaga uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Będzie rozbiórka pustostanów? Plan zagospodarowania przewiduje ich ochronę

Tak się składa, że o budynkach wspomina miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie także sporego terenu przy ul. Armii Krajowej. To dobrze skomunikowana działka bo sąsiadująca z drogą, na której przewidziano zabudowę wielorodzinną.

Ale obowiązujący dokument planistyczny, przyjęty przez Radę Miasta w październiku 2009 r. podkreśla, że teren znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. A dwa budynki przy ul. Armii Krajowej, nr 76 i 77, zostały uznane za „obiekty współtworzące historyczny klimat miasta”. Więc choć nie są ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków, to podlegają ochronie konserwatorskiej.

Dla takich budowli plan przewiduje specjalne traktowanie i konsultacje ze służbami ochrony zabytków.

Dla obiektów współtworzących historyczny klimat miasta, nieujętych w gminnej ewidencji zabytków ustala się nakaz ochrony: gabarytów budynku, bryły, kształtu dachu, zachowanych elementów detalu architektonicznego, ponadto kolorystyka elewacji winna nawiązywać do kolorystyki historycznej – czytamy w jednym z paragrafów miejscowego planu zagospodarowania.

Na razie jednak, bez względu na docelowe przeznaczenie nieruchomości i konserwatorskie rygory, teren po prostu trzeba utrzymywać w porządku. Choćby dlatego, że obok jest parking służący m.in. Powiatowemu Urzędu Pracy, a ul. Armii Krajowej to miejski odcinek drogi krajowej nr 55, którą przejeżdża wiele samochodów, także tranzytem.

Zdjęcia z otoczenia domów przesłaliśmy do Urzędu Miasta.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto