Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jest wsparcie dla pszczelarzy. Właśnie ruszyły nabory wniosków o dofinansowanie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Do 18 stycznia 2024 r. pszczelarze i organizacje ich zrzeszające mogą składać wnioski m.in. o dotacje na zakup sprzętu niezbędnego w pasiece.
Do 18 stycznia 2024 r. pszczelarze i organizacje ich zrzeszające mogą składać wnioski m.in. o dotacje na zakup sprzętu niezbędnego w pasiece. Zdjęcie ilustracyjne/pixabay
Pszczelarze, organizacje ich zrzeszające, a także jednostki doradztwa rolniczego mogą składać wnioski o wsparcie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach aż siedmiu naborów. Są pieniądze na rozwój pasiek, ochronę przed chorobami, a także szkolenia.

Jest wsparcie dla pszczelarzy

Na ten moment czekali hodowcy pszczół. Właśnie wystartowały programy, które dają im szansę na zdobycie środków na rozwój pasiek, czy ochronę przed chorobami. Jednak nie tylko. W ramach działań o dofinansowanie mogą się starać również ośrodki doradztwa rolniczego i jednostki naukowo-badawcze, dla których jest specjalna pula m.in. na szkolenia. A jak wiadomo wiedza to potęga. Dofinansowanie pochodzi z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Dokumenty można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Jeden z programów dotyczy wspierania i podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej.
Skierowany jest do organizacji pszczelarskich oraz jednostek doradztwa rolniczego. Wsparcie obejmuje organizację szkoleń dotyczących m.in. prowadzenia gospodarki pasiecznej, chorób pszczół, pożytków i produktów pszczelich. W tym przypadku refundacji podlegać może nawet 100 proc. poniesionych wydatków.

Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych.
To oferta do indywidualnych pszczelarzy, lub też organizacji pszczelarskich, które będą występować w ich imieniu. Nawet 15 tys. zł można otrzymać na zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, np. miodarek, odstojników oraz uli lub ich elementów.

Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi.
Organizacje pszczelarskie otrzymają pieniądze na zakup warrozobójczych produktów leczniczych - nie tylko weterynaryjnych, lecz także tych zawierających substancje czynne dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. W tym przypadku zwrotowi podlega do 90 proc. kosztów netto zakupu lekarstw.

Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej.
Wnioski mogą składać indywidualni pszczelarze, a inwestycje które zrealizują z dofinansowaniem dotyczą zakupu nowego sprzętu, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki wędrownej, m.in. wag pasiecznych czy przyczep do przewozu uli. Maksymalne wsparcie to 40 tys. zł.

Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.
W tym przypadku wnioski składają organizacje zrzeszające pszczelarzy. Wsparciem objęty jest zakup: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; a także odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy. Do wzięcia jest 10 tys. zł.

Wsparcie naukowo-badawcze.
Jednostki naukowo-badawcze zajmujące się tematyką pszczelarską mogą otrzymać dofinansowanie na prace poświęcone zdrowiu pszczół, jakości produktów pszczelich i innowacjom w gospodarce pasiecznej. Pomoc nie może przekroczyć 80 000 zł dla pojedynczego beneficjenta w danym roku pszczelarskim i jest przyznawana w formie refundacji do 100 proc. kosztów netto.

Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych.
Są też pieniądze, które pozwolą pszczelarzom na poprawę jakości miodów. W tym przypadku wsparcie dotyczy zakupu analiz fizyko-chemicznych miodu lub analizy pyłkowej miodu. Limit to 10 tys. zł.

Wnioski w formie elektronicznej można składać do 18 stycznia 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto