Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już bezpieczniej na przejeździe kolejowym w Malborku. Zaczęły działać tak wyczekiwane rogatki i sygnalizacja świetlna

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tutaj rogatki już się opuszczają, gdy jedzie pociąg na trasie między Malborkiem a Kwidzynem.
Tutaj rogatki już się opuszczają, gdy jedzie pociąg na trasie między Malborkiem a Kwidzynem. Radosław Konczyński
Na przejeździe kolejowym na ul. de Gaulle'a w Malborku zrobiło się bezpieczniej. Działa już, chociaż niektórzy powiedzieliby, że działa dopiero – samoczynna sygnalizacja przejazdowa. Tutaj krzyżują się droga wojewódzka nr 515 z Malborka do Iławy i linia kolejowa do Kwidzyna, więc inwestycja za ponad 900 tys. zł na pewno się przyda.

Na ul. de Gaulle'a działają już szlabany i sygnalizacja świetlna

Na przejeździe kolejowym na ul. de Gaulle'a w Malborku włącza się już czerwone światło i opuszczają szlabany, co jest oznaką, że za chwilę przejedzie tędy szynobus na linii Malbork-Kwidzyn. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapowiadały, że do końca czerwca samoczynna sygnalizacja przejazdowa będzie działać, i tak rzeczywiście się stało.

Ale przypomnijmy, że kierowcom długo przyszło czekać na ten moment. PKP PLK S.A. w pierwszej połowie 2022 roku wybrały firmę, by za nieco ponad 900 tys. zł zbudowała samoczynną sygnalizację przejazdową w terminie do końca września 2022 r. Później termin był przesuwany kilkukrotnie. W pierwszej połowie maja 2023 r., przy okazji kolejnej zmiany harmonogramu, inwestor zapewniał, że jest już coraz bliżej uruchomienia infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo.

Zmiana harmonogramu wynikała z konieczności wykonania dokumentacji projektowej dotyczącej przestawienia słupów oświetleniowych i uzgodnienia jej z zarządcami innych sieci. Wykonawca przestawił już słupy, a do wykonania konieczne jest jeszcze uzupełnienie oznakowania drogi i dokonanie niezbędnych odbiorów – odpowiadał wówczas zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Pod koniec maja odbyły się testy urządzeń, a 16 czerwca wreszcie wszystko zostało włączone na stałe. Szlabany i światła bez wątpienia poprawiają bezpieczeństwo w tym miejscu. Drogą wojewódzką, według najnowszych danych Generalnego Pomiaru Ruchu, w ciągu doby przejeżdża średnio 5803 pojazdów. Z kolei pociąg na linii kolejowej 207 przejeżdża w tę i z powrotem w sumie ok. 20 razy w ciągu doby.

CZYTAJ TEŻ: Przejazd kolejowy w Malborku jeszcze bez rogatek i sygnalizacji świetlnej. Miały być gotowe siedem miesięcy temu

Nadal na przejeździe kolejowym należy zachować ostrożność

To, że samoczynna sygnalizacja przejazdowa już działa, nie zwalnia kierowców z zachowania ostrożności, gdy zapory są podniesione.

- Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, niezależnie od oznakowania oraz urządzeń, w jakie przejazd jest wyposażony. Przejeżdżający pociąg ma zawsze pierwszeństwo. To od zachowania kierowcy na przejeździe zależą konsekwencje dla podróżnych w pociągu oraz pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Na przejazd należy wjeżdżać tylko wtedy, gdy jest zapewniona możliwość zjazdu – przypomina Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów oznakowały w całym kraju prawie 13 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami. Zostały one umieszczone w dobrze widocznym miejscu - na rogatce lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Znajduje się na niej numer skrzyżowania, numer alarmowy 112, na który należy dzwonić tylko w przypadku zagrożenia życia, oraz numer telefonu, pod który należy zadzwonić w razie awarii przejazdu. Takie naklejki znajdują się też na przejeździe w ciągu ul. de Gaulle'a.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto