Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydatów na zasłużonych dla Malborka i honorowych obywateli miasta można zgłaszać tylko do końca marca

Anna Szade
Anna Szade
Pamiątkowe statuetki dla zasłużonych dla miasta i honorowych obywateli Malborka już czekają.
Pamiątkowe statuetki dla zasłużonych dla miasta i honorowych obywateli Malborka już czekają. Anna Szade
Tylko do końca marca można zgłosić kandydatury do tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka” i „Honorowy Obywatel Miasta Malborka”. Swoich ulubieńców mogą proponować mieszkańcy, o ile zdobędą podpisy poparcia od 100 osób. Jak widać, czasu coraz mniej na przygotowanie wniosków.

Kandydatki i kandydatów, którzy zasługują na uznanie całej społeczności Malborka, można zgłaszać do końca marca. Rada Miasta zmieniła regulamin honorowania tytułami tych, którzy mają swój wkład w życie miasta.

ZOBACZ TEŻ: Zasłużony dla Malborka i honorowy obywatel po nowemu. Otrzymają piękne statuetki

Zasłużony dla Malborka. Kto może otrzymać wyróżnienie?

Jak czytamy w uchwale, „Zasłużony dla Miasta Malborka” jest wyrazem wyróżnienia i uznania dla osób, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną mają wybitne zasługi dla Malborka i jego mieszkańców. Przyczyniają się w ten sposób do rozwoju, prestiżu i promocji miasta. Co ciekawe, tytuł może być nadawany również „osobom, które wykazały się niezwykłą odwagą, niosąc pomoc w stanach zagrożenia życia, zdrowia i mienia mieszkańców”.
Przysługuje nie tylko mieszkańcom, ale także osobom prawnym, organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom i innym instytucjom. może być nadawany pośmiertnie, po uzyskaniu pisemnej zgody najbliższej rodziny, nie wcześniej niż po upływie 5 lat od śmierci.

Na jakie można liczyć przywileje? Osobie wyróżnionej tytułem „Zasłużony dla Miasta Malborka ” przysługuje prawo choćby do uczestniczenia w sesjach Rady Miasta oraz uroczystościach i imprezach miejskich w charakterze gościa honorowego. W nowym regulaminie nie znalazł się natomiast zapis, że uhonorowana w ten sposób osoba otrzyma legitymację upoważniającą do bezpłatnego wstępu do Muzeum Zamkowego w Malborku wraz z osobą towarzyszącą.

Honorowy obywatel Malborka, czyli kto?

Jak podkreśla się w nowym regulaminie, tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Malborka” jest wyrazem szczególnego uznania. Mogą się go spodziewać osoby, które przez swoją działalność zawodową i społeczną wniosły istotny wkład w rozwój, wizerunek i promocję Malborka w kraju i za granicą.
Przysługuje także obywatelom Polski i cudzoziemcom za osiągnięcia naukowe, gospodarcze, kulturalne, sportowe, powiązane z wieloletnią dbałością o dobre imię miasta.

Otrzymanie tak zaszczytnego wyróżnienia na pewno sprawi, że honorowy obywatel niemal za automatu otrzyma ważne miejsce w malborskiej historii, podobnie jak i każdy zasłużony dla Malborka. Będą więc szczególnie witani podczas oficjalnych miejskich uroczystości.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Na Skwerze im. Joannitów odsłonięto pamiątkowy kamień. Niespodzianka dla honorowego obywatela, który przyjechał z wizytą

Kto zgłasza kandydatury, a kto je ocenia?

W uchwale Rady Miasta dokładnie opisano, kto może złożyć wniosek w sprawie przyznania tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka” lub „Honorowy Obywatel Miasta Malborka”. To prawo przysługuje:

  • grupie co najmniej 100 mieszkańców,
  • jednostkom organizacyjnym miasta i stowarzyszeniom posiadającym osobowość prawną, działającym w Malborku,
  • co najmniej trzem miejskim radnym,
  • przewodniczącemu Rady Miasta
  • burmistrzowi.

Opracowany został formularz o nadanie tytułów. Taki pisemny wniosek powinien zawierać, prócz dokładnych danych zgłaszanej kandydatury, także m.in. szczegółowe uzasadnienie oraz podpisy wnioskodawców. Komplet dokumentów będzie można składać od 1 do 31 marca każdego roku do przewodniczącego Rady Miasta. Wystarczy zanieść je do Biura Rady, które mieści się w pokojach nr 112 i 113 na pierwszym piętrze Urzędu Miasta.
Formularz jest częścią uchwały i można go pobrać choćby w Biuletynie Informacji Publicznej.

Nim nominacje trafią na obrady Rady Miasta, bo nadanie tytułów to jej kompetencja, przejdzie przez ręce członków kapituły. To honorowe kolegium będą tworzyć: przewodniczący rady, burmistrz, trzech radnych oraz dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Kapituła zbada, czy złożone propozycje odpowiadają wymogom formalnym, wyda opinię o zgłoszonych kandydatach, a wnioski zaopiniowane o nadanie tytułów przedłoży radnym.
Kapituła ma prawo wydać negatywną ocenę, ale wówczas wymagane jest sporządzenia przez to gremium uzasadnienia. Tak samo, jak w przypadku odrzucenia wniosku z przyczyn formalnych. Taka informacja jest następnie przekazywana wnioskodawcy. Regulamin przewiduje bowiem ponowne zgłoszenie tej samej kandydatury, ale wyłącznie w przypadku zaistnienia nowych okoliczności uzasadniających przyznanie tytułu.

Dokumentem stwierdzającym nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka” lub „Honorowy Obywatel Miasta Malborka ” są akty nadania w formie dyplomów, legitymacji i okolicznościowych statuetek. Zaprojektował je Jarosław Lemanowicz.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto