Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Malborku będzie rozbudowane. Jest już gotowy projekt, prace ruszą wiosną

Anna Szade
Anna Szade
Tak będzie wyglądała trzecia ściana urnowa w kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Malborku.
Tak będzie wyglądała trzecia ściana urnowa w kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Malborku. Materiały ZGKiM w Malborku
W piątek (22 lutego) zarządca Cmentarza Komunalnego w Malborku odbierze w Starostwie Powiatowym pozwolenie na budowę kolejnego etapu kolumbarium. Realizacja ma rozpocząć się wiosną. Wcześniej wybudowane segmenty są już w całości zapełnione.

Rozbudowa kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Malborku

Jak przyznaje Andrzej Wrona, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o., od pewnego czasu trwają przygotowania do rozbudowy kolumbarium. Miejska spółka, która zarządza Cmentarzem Komunalnym, uważa, że trzeba to zrobić jak najszybciej.

Prawdopodobnie w piątek odbierzemy pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym na budowę kolejnego segmentu, bo decyzja jest już wydana. Będziemy wówczas organizować przetarg, by wybrać wykonawcę. Myślę, że w ciągu miesiąca powinniśmy rozpocząć inwestycję. Myślę, że pierwsza symboliczna łopata mogłaby zostać wbita na przełomie marca i kwietnia, o ile nie będzie protestów w postępowaniu o udzielenie zamówienia - tłumaczy prezes Andrzej Wrona.

Nowe półki na urny na Cmentarzu Komunalnym staną obok tych, które są już eksploatowane.
- Nisz będzie 66, tyle samo co w trzech segmentach po drugiej stronie, tyle że projektant zaprojektował je w dwóch segmentach. Będzie to rodzaj domknięcia tego już zagospodarowanego terenu. Pewnie docelowo dostawimy tam ławki, by bliscy zmarłych mogli na chwilę przysiąść - mówi Andrzej Wrona.

To przedsięwzięcie będzie realizował ZGKiM, ale gros pieniędzy na ten cel pochodzi z kasy miasta.

Nie mogę ujawnić kosztorysu inwestorskiego, bo jesteśmy przed ogłoszeniem przetargu i nie chcemy tego upubliczniać. Otrzymaliśmy z budżetu miasta 300 tys. zł na rozbudowę kolumbarium - informuje prezes.

Ściana urnowa zapełniona. Ile kosztuje taka forma pochówku?

Pierwsze segmenty już dawno są zapełnione urnami, mimo że wprowadzono zasadę, że nie można było rezerwować tam nisz z wyprzedzeniem, jak jest to w przypadku miejsc na tradycyjnych pochówek.
ZGKiM, który zajmuje się zarządzaniem malborskim cmentarzem w imieniu miasta, nie wyklucza, że niedalekiej przyszłości trzeba będzie pomyśleć o kolejnej rozbudowie.

Warto pamiętać, że w regulaminie Cmentarza Komunalnego szczegółowo opisano zasady użytkowania nisz w kolumbarium. Na przykład kwiaty należy stawiać na utwardzonej, naziemnej powierzchni przed danym segmentem. Należy je uprzątnąć w ciągu pięciu dni od pochówku, aby umożliwić przeprowadzenie kolejnych ceremonii pogrzebowych. Zabronione jest też umieszczanie zniczy, lamp olejowych i woskowych na półkach nisz.

Aktualnie w Malborku za niszę w kolumbarium na 20 lat trzeba zapłacić 3500 zł. Każda kolejna urna umieszczona w niszy to 900 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć tzw. opłatę eksploatacyjną w wysokości 175 zł za każda urnę umieszczoną w niszy. Jest płatna przy pochówku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto