Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto od maja wywiezie śmieci komunalne z Malborka? Zainteresowana zleceniem miasta jest jedna firma

Anna Szade
Anna Szade
Malborski ZGKiM cały czas wywozi śmieci mieszkańców. Miejska spółka jako jedyna złożyła ofertę w przetargu ogłoszonym przez Urząd Miasta.
Malborski ZGKiM cały czas wywozi śmieci mieszkańców. Miejska spółka jako jedyna złożyła ofertę w przetargu ogłoszonym przez Urząd Miasta. Anna Szade
Jedna firma zainteresowana jest odbiorem odpadów od mieszkańców Malborka od 1 maja do 31 grudnia 2024 r. To drugie postępowanie przetargowe dotyczące wywozu śmieci prowadzone przez Urząd Miasta. Pierwsze zostało unieważnione.

Przetarg na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców Malborka. Wpłynęła jedna oferta

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o. odbiera śmieci komunalne od mieszkańców Malborka na mocy przedłużonej awaryjnie ubiegłorocznej umowy na tę usługę.
Wiele wskazuje na to, że tak zostanie, bo miejska firma jako jedyna była zainteresowana postępowaniem przetargowym, które ogłosił Urząd Miasta.

We wtorek (2 kwietnia) w magistracie odbyła się sesja otwarcia ofert złożonych w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego. ZGKiM wycenił realizację usługi na 4 035 236,40 zł brutto. Natomiast miasto poinformowało, że zamierza przeznaczyć na zadanie 4 100 000 zł brutto.
Jeśli okaże się, że spółka spełniła także dodatkowe warunki, a w ofercie nie ma błędów formalnych, umowa zostanie szybko podpisana, bo ma obowiązywać już od 1 maja do końca grudnia tego roku.

Przypomnijmy, pierwszy przetarg śmieciowy został unieważniony. Przy zamawianiu usługi magistrat nie zapisał, że zwycięska firma ma mieć własny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Stałych. Oferta najkorzystniejsza cenowo, którą złożyła firma spoza Malborka, nie przewidywała więc utworzenia PSZOK.

Wywóz śmieci od mieszkańców. Co znalazło się w zleceniu miasta?

Z materiałów przetargowych wynika, że miejski system gospodarowania odpadami komunalnymi obejmuje wszystkie nieruchomości zamieszkałe, w których mieszka 32 051 osób. To łącznie 4510 budynków, z których większość, bo 3654, to domy jednorodzinne, a 856 – wielorodzinne.
Śmieci odbierane są również z tzw. nieruchomości mieszanych, czyli jednocześnie mieszkają w nich ludzie, ale też prowadzona jest działalność gospodarcza. Jak wyliczyli urzędnicy, 100 to budynki wielorodzinne, a 70 – jednorodzinne.

Wykonawca ma m.in. prowadzić własny PSZOK, ale również zorganizować dwie „wystawki”, podczas których mieszkańcy będą mogli pozbyć się zbędnych mebli czy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
W opisie zamówienia określono również, że podmiot odbierający odpady z nieruchomości jest zobowiązany do dostarczenia całego strumienia odpadów komunalnych do Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie. Ale istnieje możliwość przekazania odpadów innemu odbiorcy po uzyskaniu pisemnej zgody z magistratu.

Od stycznia opłata śmieciowa wynosi 33 zł od osoby w domkach jednorodzinnych i 29,50 zł w budynkach wielorodzinnych. W uchwale budżetowej zapisano, że w 2024 r. wpłynie do kasy miasta nawet 12 700 000 zł. Te pieniądze muszą wystarczyć nie tylko na odbiór odpadów i ich transport do Tczewa, ale również na pokrycie kosztów zagospodarowania góry śmieci, którym zajmuje się ZUOS.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto