Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ankieta na temat przemocy domowej. Mieszkańcy mogą w ten sposób pomóc w opisaniu skali zjawiska i jego ograniczeniu

Anna Szade
Anna Szade
Pixabay
Każdy mieszkaniec Malborka może wypełnić anonimową ankietę, dzięki której powstanie diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie . - Nie ma tutaj dobrych ani złych odpowiedzi, ważne, aby były szczere – podkreślają autorzy pracujący nad dokumentem. Jaka jest ta lokalna ujawniona skala przemocy? W 2021 r. udokumentowano 204 przypadki, bo tyle założono Niebieskich Kart.

Nad „Diagnozą zjawiska przemocy w rodzinie” dla Malborka pracuje Oficyna Profilaktyczna z Krakowa na zlecenie Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Miejska instytucja uzyskała dofinansowanie na ten cel z Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie" Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Dotacja na projekt „Odzyskać moc” to nieco ponad 37 tys. zł przy całkowitym koszcie ok. 70 tys. zł.

Ankieta na temat przemocy domowej. Wypełnij, pomożesz ograniczyć zjawisko

Aby dokument był jak najbardziej prawdziwy, jego autorzy zwrócili się do mieszkańców o wsparcie w postaci wypełnienia anonimowej ankiety, która dotyczy problemu przemocy w rodzinie.

Udzielając odpowiedzi na pytania, proszę myśleć o swojej najbliższej okolicy tj. mieście. Informacje uzyskane dzięki Państwa odpowiedziom posłużą do opracowania diagnozy lokalnych potrzeb w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zaplanowania działań profilaktycznych. Nie ma tutaj dobrych ani złych odpowiedzi, ważne, aby były szczere. Ankieta jest anonimowa. Wszystkie informacje będą analizowane wyłącznie statystycznie – zapewniają twórcy diagnozy.

Pytania nie są skomplikowane, dotyczą samej przemocy i jej form, ale również sytuacji i okoliczności, które mogą je nasilać. Wszystkie odpowiedzi mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy, a także zaplanowaniu odpowiednich działań profilaktycznych.
Na odpowiedź na wszystkie pytania wystarczy kilka minut. Ankieta dostępna jest TUTAJ.

Jest program, są statystyki. Ile jest Niebieskich Kart?

Malbork ma swój Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025. Jego realizatorami są: Urząd Miasta Malborka, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komenda Powiatowa Policji w Malborku, Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Malborku, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska, placówki oświatowe, placówki służby zdrowia, organizacje pozarządowe.
Jego najistotniejsze założenia, to:

  • najważniejsze jest bezpieczeństwo ofiary,
  • za przemoc zawsze odpowiedzialny jest sprawca przemocy, bez względu na to, co zrobiła ofiara,
  • nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec drugiego człowieka,
  • nie ma żadnego uzasadnienia ani usprawiedliwienia przemocy domowej,
  • podstawowym zadaniem jest zatrzymanie przemocy, bez tego pomoc jest nieskuteczna,
  • ofiara przemocy w rodzinie cierpi na skutek wielokrotnego urazu,
  • zrozumiałe i dopuszczalne są wahania i niekonsekwencje w zachowaniu i decyzjach, bowiem jest to jeden z objawów doznanego urazu,
  • każdy człowiek ma prawo żyć w środowisku wolnym od przemocy,
  • każdy człowiek ma prawo szukać pomocy, gdy jego prawa są łamane.

Nad realizacją czuwa Interdyscyplinarny Zespół do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie powołany przez burmistrza. W jego skład wchodzą przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, służby zdrowia, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oświaty, Sądu Rejonowego, Straży Miejskiej oraz Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę Niebieskiej Karty. Założono ich od stycznia do grudnia 2021 r. łącznie 204, w tym:

  • wypełnione przez KPP w Malborku – 183
  • wypełnione przez pracownika MOPS w Malborku – 16
  • wypełnione przez przedstawiciela służby zdrowia – 1
  • wypełnione przez przedstawiciela Oświaty - 4.

Dla porównania, w 2020 r. założono 259 Niebieskich Kart. Na ich podstawie określono, jakie osoby doznają przemocy w rodzinie. Były to:

  • kobiety do 60 roku życia – 96
  • kobiety powyżej 60 roku życia – 32
  • mężczyźni do 60 roku życia - 21
  • mężczyźni powyżej 60 roku życia - 5
  • dzieci bezpośrednio doznający przemocy do lat 18 – 12.

A kto stosuje przemoc domową? Na to pytanie też można znaleźć odpowiedź w Niebieskich Kartach. Były to:

  • kobiety do 60 roku życia – 18
  • kobiety powyżej 60 roku życia - 10
  • mężczyźni do 60 roku życia – 125
  • mężczyźni powyżej 60 roku życia – 18
  • dzieci stosujące przemoc do lat 18 – 1.

Teen Challenge buduje dom dla ofiar przemocy. Można dołożyć swoją cegiełkę

W mieście powstaje dom dla kobiet i dzieci doświadczających przemocy. To inicjatywa stowarzyszenia Teen Challenge z Malborka, które realizuje inwestycję z dobrowolnych datków przekazywanych przez mieszkańców i przedsiębiorców.
Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto Teen Challenge w Malborku: 81 2030 0045 1110 0000 0132 1630, ale można skorzystać z platformy Zrzutka.pl, czyli TUTAJ.

Na Facebooku działa również bazarek Dom dla kobiet dotkniętych przemocą - licytacje charytatywne, gdzie można kupować, ale i wystawiać rozmaite przedmioty. Dostępne są tam m.in. piękne czarne kubki z rysunkiem przyszłego domu na Piaskach. Pieniądze z ich sprzedaży zasilają pulę na budowę.

Na całość, według szacunków, potrzeba minimum milion złotych. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje, na każdym poziomie przewidziane są pokoje ze wspólnymi kuchniami i łazienkami dla przyszłych lokatorek i lokatorów. Co więcej, działka jest tak duża, że daje możliwość rozbudowy domu w przyszłości, jeśli będą takie potrzeby, ale i możliwości.

Malbork. Dom dla kobiet i dzieci, które doświadczyły przemoc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto