Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Boże Ciało 2022. Procesja od kościoła św. Jana Chrzciciela do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Procesje Bożego Ciała, mniejsze lub większe, odbywają się w każdej parafii. W Malborku tradycją jest wspólna uroczystość parafii św. Jana Chrzciciela oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Uczestniczą w niej też wierni z pozostałych części miasta, więc czasem określa się ją mianem miejskiej procesji.

Z okazji święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa list do wiernych napisał ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski. Przypomina w nim m.in., że pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa nie znało kultu Bożego Ciała w obecnej formie.

- Rozwój tej formy pobożności nastąpił w wiekach średnich. Nie bez dyskusji i sporów dotyczących rzeczywistej obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Dyskusje te powróciły na nowo w wieku XVI, w związku z Reformacją, oraz w latach sześćdziesiątych minionego stulecia, po Soborze Watykańskim II - przypomina ks. Jacek Jezierski.

Biskup dodaje, że "w katolickiej czci dla Bożego Ciała i Krwi Najdroższej nie ma magii ani zabobonu.
Chleb i wino konsekrowane podczas mszy świętej mocą Ducha Świętego stają się Ciałem i Krwią ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, zwycięskiego i chwalebnego. Są to znaki rzeczywistej, choć dostępnej tylko w wierze, obecności Chrystusa. W czasie naszego życia na ziemi jest to obecność jeszcze niepełna, nietrwała i narażona z naszej strony na utratę - pisze ordynariusz diecezji elbląskiej.

Święto Bożego Ciała rozszerzyło się i przyjęło w chrześcijaństwie zachodnim w XIII wieku. Jego charakterystycznym punktem jest procesja ulicami miast i wsi.
- Ten zwyczaj mieści się w prawie człowieka do obecności i ekspresji religii, także w przestrzeni publicznej. Prawo państwowe krajów rzeczywiście demokratycznych respektuje i szanuje tego typu publiczne zgromadzenia ze względu na ich pokojowy i nieagresywny charakter - podkreśla ks. bp Jacek Jezierski.

W Malborku do największych procesji należy ta, która odbywa się pomiędzy kościołami św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, co roku w innym kierunku. Podczas tegorocznej uroczystości wierni, wśród nich także mieszkańcy innych parafii, szli ze Starego Miasta do świątyni na ulicy Słowackiego, zatrzymując się na modlitwę przy czterech ołtarzach. Już tradycyjnie jeden z nich, przy skrzyżowaniu al. Rodła i ul. 17 Marca, został przygotowane przez władze samorządowe. Tu można było zobaczyć burmistrza Malborka Marka Charzewskiego oraz Piotra Szwedowskiego, członka Zarządu Powiatu Malborskiego.

Chcę podziękować bardzo serdecznie wszystkim, którzy tę dzisiejszą uroczystość przygotowali, parafianom parafii św. Jana Chrzciciela i parafianom parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, za ołtarze i ich ustrojenie, służbie liturgicznej, panu organiście, który pomagał nam w śpiewie. Dziękuję wam wszystkim za piękny udział, pełen wiary, w tej procesji - mówił na zakończenie ks. Arkadiusz Śnigier, proboszcz parafii MBNP i dziekan dekanatu Malbork I.

Malbork. Procesje Bożego Ciała z poprzednich lat [ZDJĘCIA]. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto