Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Bulwar przy zamku zaczął się wyłaniać około 100 lat temu. Tak pisał o Nogacie i jego nabrzeżu Steinbrecht

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Bartłomiej Butryn: "Widok na zabudowę Przedzamcza na przełomie lutego i marca 1889 roku. Wiosenno-zimowy zator całkowicie zasłonił mur nadbrzeżny i zalał budynki mieszkalne. Źródło zdjęcia: "Marienburg Baujahr 1889"
Bartłomiej Butryn: "Widok na zabudowę Przedzamcza na przełomie lutego i marca 1889 roku. Wiosenno-zimowy zator całkowicie zasłonił mur nadbrzeżny i zalał budynki mieszkalne. Źródło zdjęcia: "Marienburg Baujahr 1889" Fot. Materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku przy okazji projektu „Straty” udostępniło kolejne arcyciekawe zdjęcia zamku z przełomu XIX i XX wieku.

Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowało przekład „Sprawozdań Zarządu Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego”, które stanowią ważne źródło informacji o dawnej twierdzy i mieście w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku. Publikacja wkrótce ukaże się drukiem.

Póki co, z ciekawymi informacjami można zapoznać się na stronie straty.zamek.malbork.pl, stworzonej przez muzeum dzięki ministerialnej dotacji. Jednak tym razem warto wczytać się we fragment innego, jeszcze bardziej wartościowego źródła, jakim są „Wiadomości Królewskiego Zarządu Odbudowy Zamku w Malborku w Prusach Zachodnich”.

- Te dodatkowe sprawozdania opracowywał kierownik Zarządu Odbudowy Zamku Conrad Steinbrecht (następnie Bernhard Schmid), podczas gdy „Sprawozdania” towarzystwa redagował zawsze jego aktualny przewodniczący. ”Wiadomości” od 1911 roku były załączane jako dodatek do „Sprawozdań”. Nie były one jednak ich stałym elementem. Teksty Steinbrechta, jako osoby najbardziej zorientowanej we wszystkich kwestiach i procesach związanych z odbudową zamku, były wolne od licznych pomyłek obecnych w „Sprawozdaniach” towarzystwa – informuje Bartłomiej Butryn z Muzeum Zamkowego w Malborku.

W najnowszym wpisie można obejrzeć zdjęcia przedstawiające wysokie stany Nogatu. W latach 1912-1915 sytuacja hydrotechniczna odmieniła się już na zawsze. Zbudowano system śluz, w wyniku czego z Wisły wpływało już tylko około 3 procent średniego przepływu sprzed regulacji Nogatu. Skończyły się powodzie.

Conrad Steinbrecht pisał o „żałosnym letnim obrazie >>opustoszałego<< Nogatu” po inwestycjach hydrotechnicznych, ale to miało się zmienić, bo miasto planowało wykonanie „nadbrzeżnego placu i promenady na odcinku zamkowym, tam gdzie własność należy do państwa”. Historia zatoczyła koło. Nowy wpis na stronie www.straty.zamek.malbork.pl jest zainspirowany trwającymi obecnie pracami na bulwarze nad Nogatem - na odcinku od kładki na Nogacie do kładki nad Kanałem Juranda.

Ta miejska inwestycja nie byłaby możliwa bez opisanych w sprawozdaniu sekwencji zdarzeń, podobnie jak komfortowy spacer wzdłuż brzegu Nogatu na odcinku od Starego Miasta do Baszty Maślankowej, który możliwy jest dopiero od około 100 lat – podkreśla Bartłomiej Butryn.

Z pełnym wpisem można się zapoznać na stronie stworzonej przez Muzeum Zamkowe >>> TUTAJ

A wracając do „Sprawozdań Zarządu Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego”, przypomnijmy, że przygotowanie polskojęzycznej wersji z komentarzem krytycznym jest również jednym z elementów drugiej edycji projektu badawczego, na realizację którego Muzeum Zamkowe pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury z programu pn. „Badanie polskich strat wojennych”. W latach 2018-2019 dotacja na pierwszą część wyniosła 105 407 zł, a na obecną resort przyznał 160 727 zł.

Rozbiórka pierwszej kamienicy od strony Rynku, ok. 1918 r.

Malbork. Zamek i miasto pod koniec XIX i w XX wieku. Muzeum ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto