Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dzień Pamięci 2019: "Jesteśmy tu po to, aby wyrazić naszą wdzięczność za ich walkę i poświęcenie" [ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka towarzyszyli przedstawicielom państw Wspólnoty Brytyjskiej podczas środowych obchodów Dnia Pamięci, których uczestnicy oddali cześć żołnierzom poległym podczas obu wojen światowych.

Uroczystość, jak zawsze, odbyła się na Cmentarzu Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej przy ulicy 500-lecia. Wartę honorową przy pomniku wystawili żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Obecny był też oddział Szkotów z brytyjskiej armii stacjonujących w Ełku. Ze strony dyplomatów podczas Dnia Pamięci obecni byli płk Dominic Morgan, brytyjski attaché obrony w Polsce, oraz Jay Watkinson, drugi sekretarz w Ambasadzie Australii w Warszawie.

- Spotykamy się na Cmentarzu Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej z okazji święta dedykowanego poległym żołnierzom Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dla których ta ziemia stała się miejscem wiecznego spoczynku. Jesteśmy tu po to, aby ich upamiętnić, złożyć im hołd, a także po to, aby wyrazić naszą wdzięczność za ich walkę i poświęcenie. Miniony wiek przyniósł ludzkości wiele tragicznych zdarzeń. Do najtragiczniejszych należały dwie wojny światowe, które pokryły świat grobami poległych żołnierzy. Ci żołnierze to zazwyczaj bardzo młodzi ludzie, którzy oddali swoje życie w walce o wolność i prawa człowieka - mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Włodarz dodał, że mieszkańcy Malborka pamiętają o żołnierzach brytyjskich, dla których historia wyznaczyła miejsce spoczynku z dala od ich Ojczyzny.

Te groby to miejsce ich upamiętnienia, miejsce, gdzie składamy im hołd, ale to również zobowiązanie dla nas, żyjących, aby budować świat bez wojen, w którym przyjaźń między narodami, prawa człowieka będą wartościami najważniejszymi - stwierdził Marek Charzewski.

Burmistrz dziękował mieszkańcom za liczne przybycie, szczególnie młodzieży. Pojawili się uczniowie I LO, harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 2 i klasa mundurowa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 ze sztandarem.
Do podziękowań przyłączył się pułkownik Morgan. Najpierw żartobliwie.

- Dziękuję panu burmistrzowi za pogodę, iście angielska. To bardzo ważne dla brytyjskich żołnierzy przebywających z dala od domu - powiedział płk Dominic Morgan.

A potem już z pełną powagą wspomniał poległych i dziękował za to, że miasto dba o brytyjską nekropolię. Na cmentarzu przy ul. 500-lecia spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939-1945. Wśród nich 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, 1 marynarz floty wojennej i 3 marynarzy floty handlowej - pochodzący z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Znajduje się też tutaj 13 mogił z okresu I wojny światowej.

Uczestnicy uroczystości złożyli też wieńce pod Pomnikiem Stalagu XXB na Cmentarzu Komunalnym. W tej okolicy w ówczesnym Willenbergu w latach 1939-1945 Niemcy prowadzili obóz jeniecki, do którego trafiali również m.in. żołnierze Wspólnoty Brytyjskiej.

Dzień Pamięci to święto obchodzone w krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz we Francji, upamiętniające podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada (o godzinie 11 nastąpiło zawieszenie broni). Dzień ten nazywany jest także Dniem Maku (ang. Poppy Day) z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto