MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork-Gdańsk. Wystawa Filatelistyczna „100-lecie powrotu Polski nad morze” z malborskim akcentem

Jerzy Zimnicki
Bernard Jesionowski z Malborka to jeden z sześciu filatelistów, którzy zostali zaproszeni do wystawienia swoich eksponatów na Wystawie Filatelistycznej „100-lecie powrotu Polski nad morze”. Można ją oglądać w Dworze Artusa w Gdańsku.

Setna rocznica powrotu Pomorza Gdańskiego do Polski to rocznica powrotu naszego kraju nad Bałtyk, odzyskanie dostępu do morza. Skomplikowane dzieje i działania polityczne po zakończeniu pierwszej wojny światowej przyznały Polsce na mocy Traktatu Wersalskiego część Pomorza wraz z Ziemią Chełmińską i częścią Kujaw, spowodowały utworzenie Wolnego Miasta Gdańska i poddały plebiscytowi Warmię i Mazury, rejon Kwidzyna, Powiśle i Ziemię Malborską. Pierwsze miesiące 1920 roku miały olbrzymie znaczenie dla ukształtowania północnej granicy Państwa Polskiego.

10 lutego 2020 roku przypada rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem oraz formalnego zakończenia przejmowania Pomorza Nadwiślańskiego przez generała Józefa Hallera i dowodzonych przez niego żołnierzy Frontu Północnego. Dla uczczenia tego wydarzenia 30 stycznia 2020 roku w gdańskim Dworze Artusa odbył się wernisaż Wystawy Filatelistycznej „100- lecie powrotu Polski nad morze” zorganizowanej przez miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska i Zarząd Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Filatelistów.

Pokazano wybrane, w większości specjalnie przygotowane na tą wystawę, eksponaty wybitnych filatelistów polskich. Z satysfakcją odnotowujemy, że w gronie zaproszonych sześciu wystawców znalazł się mieszkaniec Malborka, pan Bernard Jesionowski. Zaprezentował unikalny eksponat w klasie historii poczty, związany z naszym regionem: „Plebiscyt w 1920 roku na Ziemi Malborskiej”.

Drugi dział eksponatu nosi tytuł: „Organizacja poczty na Ziemi Malborskiej w okresie Plebiscytu 18 lutego – 12 września 1920”. Ostatecznie Malbork nie znalazł się po plebiscycie w granicach Polski. Mimo to, przypomnienie w kontekście kształtowania się granic państwowych faktu, że te ziemie podlegały Plebiscytowi, że mieszkali tu Polacy zaangażowani w działalność patriotyczną, w przyłączenie do polskiej Ojczyzny, zasługuje na szczególne uznanie. Eksponat pana Bernarda Jesionowskiego wzbudził bardzo duże zainteresowanie nie tylko w związku z przedstawianym tematem, ale także wzorcową wręcz dbałością o szczegóły i kulturę prezentacji.

Wystawa otwarta będzie do 16 lutego 2020 roku. Zachęcamy mieszkańców Malborka do odwiedzenia w tym okresie Dworu Artusa, szczególnie młodzież szkolną. Trudno znaleźć lepszą lekcję historii Polski i naszego regionu.

Autor: Jerzy Zimnicki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja z Kenii kontra gangi terroryzujące Haiti

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto