Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Pierwszy spacer z przewodnikiem PTTK w tym sezonie już się odbył. To był powrót na Trakt Jana Pawła II

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Już po raz siódmy w Malborku odbywają się wakacyjne spacery z przewodnikami PTTK. Podczas pierwszej wycieczki, której bohaterką była część starówki, frekwencja dopisała. Kolejny spacer już 15 lipca.

Organizatorem cyklu spacerów jest Oddział Przewodnicki PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku, który kolejny rok z rzędu pozyskał na ten cel dofinansowanie z budżetu samorządu miejskiego. Dzięki temu np. uczestnicy spotkań mogą liczyć na nagrody.

Tegoroczny cykl odbywa się pod hasłem „Malbork – znany i nieznany”.
- Chcemy przybliżyć nie tylko historię naszego miasta, ale także okrasić ją ciekawostkami i legendami, które zapewne dodadzą kolorytu spacerom. Jak w poprzednich latach, pokażemy wielokulturowość i przeobrażenia architektoniczne. Tematyka i trasy poszczególnych spacerów dobrano w taki sposób, aby były kontynuacją i uzupełnieniem wcześniejszych edycji. Tak, aby ukazywały w jeszcze większym zakresie różnorodność miasta miasta dawniej, ale także dzisiaj – wyjaśnia Bogdan Mąder, prezes Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku.

Tytuł całego cyklu nie jest żadnym truizmem. Już w poprzednich edycjach niektórzy uczestnicy byli zaskakiwani informacjami. Nie mieli bladego pojęcia o historii ich najbliższej okolicy. A spacery mają to do siebie, że odkrywają przeszłość poszczególnych ulic, domów, podwórek.

Pierwsze spotkanie nowego sezonu było kontynuacją ostatniego spaceru z poprzedniego roku. Wtedy spacerowicze przechadzali się po dzisiejszym Trakcie Jana Pawła II na osiedlu Stare Miasto i słuchali o rynku i jego wschodniej części, mianowicie Niskich Podcieniach, czyli kamienicach, które znajdowały się po prawej stronie od Bramy Mariackiej do zamku.

W minioną sobotę (2 lipca) mieszkańcy i turyści wrócili w to miejsce, by tym razem poznać historię lewej (zachodniej strony) dawnego rynku staromiejskiego, czyli Wysokich Podcieni. O każdym domu krok po kroku opowiedziała przewodniczka Agnieszka Kaszubowska, osadzając te wiadomości oczywiście w kontekście dużej historii (zmiany geopolityczne), jak i mniejszej (historie ludzi), a żądnych tej wiedzy było około 50 osób.

Rynek Starego Miasta był sercem przedwojennego Malborka. Mieściły się tutaj renomowane sklepy przeróżnych branż (w tym duże domy handlowe), punkty usługowe, apteki, gabinety lekarskie, gabinety stomatologiczne, restauracje, kawiarnie, niewielkie zakłady produkcyjne, zakład fotograficzny Hansa van der Piepena (zdjęcia jego autorstwa są dziś unikatami). W sumie przy Wysokich Podcieniach było 37 numerów adresowych.

Spacer zaczął się przy Bramie Mariackiej, a skończył przy kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie w międzywojniu znajdował się antypolski pomnik plebiscytowy, a dzisiaj stoi figura Matki Boskiej.

Harmonogram kolejnych spacerów w ramach edycji 2022:

  • 16 lipca, „Nowa Droga”, zbiórka na ul. Wałowej w Kałdowie przy kładce przez Nogat;
  • 30 lipca, „Wielbark – historia krajobrazem pisana”, zbiórka na przystanku autobusowym przy Cmentarzu Komunalnym;
  • 13 sierpnia, „Jedna ulica, wiele historii”, zbiórka na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i 17 Marca;
  • 27 sierpnia, „Parkowymi alejkami”, zbiórka na kładce na Kanale Juranda na bulwarze.

Początek spacerów zawsze o godz. 11.

Na koniec, 10 września o godz. 11, w wieży ciśnień na placu Słowiańskim zostanie podsumowany cały cykl. Najbardziej aktywni spacerowicze otrzymają nagrody od organizatorów.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto