18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Pochowają razem szczątki ofiar ze zbiorowej mogiły

(JS)
Główne uroczystości pogrzebowe w Glinnej odbyły się w sierpniu ubiegłego roku.
Główne uroczystości pogrzebowe w Glinnej odbyły się w sierpniu ubiegłego roku. Fot. Archiwum prywatne/Jerzy Fryc
W przyszłym tygodniu odbędzie się drugi pochówek ludzkich szczątków wydobytych z masowej mogiły w Malborku. Spoczną na niemieckim cmentarzu koło Szczecina.

Podczas uroczystości pogrzebowej na niemieckim cmentarzu w Glinnej pod Szczecinem pochowane zostaną kości, które były badane przez Zakład Medycyny Sądowej w Gdańsku na potrzeby śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej. Postępowanie IPN, mające wyjaśnić okoliczności powstania grobu przy pokrzyżackim zamku, zostało umorzone z powodu braku dowodów na to, by popełniono przestępstwo. Dlatego badane szczątki można już pochować razem z pozostałymi.

Przypomnijmy, że główne uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w Glinnej odbyły się 14 sierpnia 2009 roku. Pochowano wtedy szczątki ponad 2100 osób. Z zakończonego już śledztwa IPN wynika, że są to ofiary działań wojennych z początku 1945 roku, gdy w Malborku (ówczesny niemiecki Marienburg) doszło do ciężkich walk pomiędzy wojskami niemieckimi i Armią Czerwoną. Powodem śmierci tych osób były prawdopodobnie głód, choroby oraz skutki działań wojennych, jak na przykład zawalenie się budynków. Większość ofiar stanowiły kobiety i dzieci.

Mieszkańcy Malborka od dwóch lat śledzą sprawę masowej mogiły odkrytej w mieście. Uroczystość pogrzebowa 21 października zamknie historię, o której było głośno w Europie.
- Najważniejsze jest to, że wszystkie szczątki spoczną w jednym miejscu, w jednej mogile - mówi Jerzy Fryc, przewodniczący mniejszości niemieckiej w Malborku. - Uroczystość będzie zwieńczeniem smutnej historii.

Obecność na pogrzebie zapowiedział już Heimatkreis Marienburg, skupiający byłych mieszkańców Malborka obecnie żyjących w Niemczech.
- Wielu byłych mieszkańców weźmie udział w uroczystościach pożegnania i pochówku ostatnich szczątków - zapowiada Bodo Rückert, przewodniczący Heimatkreis Marienburg.

Masowy grób w Malborku
Zbiorowa mogiła została odkryta 28 października 2008 r. na terenie u zbiegu ulic Solnej i Piastowskiej. Wydobyto najpierw 67 szkieletów i po trzech dniach zorganizowano pochówek na cmentarzu Komunalnym w Malborku. 16 listopada 2008 r. odnaleziono kolejne kości. Rozpoczęto ponowne przeszukiwanie miejsca. W styczniu 2009 r. śledztwo prokuratorskie przejął IPN. Ekshumacja trwała, z przerwami, do kwietnia 2009 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto