MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024 w Malborku. Jesteśmy im winni pamięć, bo "walczyli o wolną Polskę"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka w piątkowe popołudnie (1 marca) uczcili pamięć członków wolnościowego podziemia antykomunistycznego, którzy po drugiej wojnie światowej stali się ofiarami reżimu rządzącego Polską. Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w trzech miejscach.

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Malborku odbył się w trzech miejscach

W malborskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 i wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Uroczystości rozpoczęły się przy kamieniu pamiątkowym koło ronda Danuty Siedzikówny „Inki”.

CZYTAJ TEŻ: Danusia Siedzikówna krótko przed śmiercią odwiedziła Malbork

- To już prawie 80 lat, odkąd skończyła się druga wojna światowa. Wróciła pamięć o tych, którzy skazani byli na niepamięć w pierwszych latach po wojnie. Mówiono później o nich „żołnierze wyklęci”. Przez długie lata próbowano zamieść pod dywan pamięć o tych, dla których Polska to było coś bardzo ważnego, ale dzisiaj wracają w pamięci kolejnych pokoleń, w tym tego najmłodszego. Dziś każdy wie, kim byli żołnierze wyklęci, mają też swój akcent w Malborku – mówił Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Ks. Sławomir Głodzik z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, przypomniał, że „oddajemy cześć Polakom niezłomnym, którzy zostali wyklęci przez komunistów za to, że mieli inną wizję Polski niż oni”.

Oddajemy dzisiaj im cześć i chcemy pamiętać o nich, chcemy pamiętać o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. I dzisiaj chcemy też modlić się za nich, bo jesteśmy im to winni, ponieważ wtedy, kiedy ginęli, nie mieli nawet godziwego pochówku, nie mieli pogrzebu. Wielu z nich doczekało się go dopiero po latach. Dzisiaj oddajemy im hołd i szacunek – powiedział ks. Sławomir Głodzik.

W następnej kolejności kwiaty zostały złożone pod kamieniem pamiątkowym na Skwerze Żołnierzy Wyklętych, a ostatnim przystankiem podczas obchodów był pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego za Urzędem Miasta Malborka. Tutaj Piotr Szwedowski, członek Zarządu Powiatu Malborskiego, podziękował wszystkim za udział w uroczystościach, a szczególnie wychowankom MOW i ich opiekunom. Z kolei swój wiersz pt. „Niezłomnym” odczytał malborczyk Stanisław Orłowski.

Przy wszystkich miejscach pamięci wartę honorową wystawili żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto