Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Pomnik działaczy plebiscytowych pod lupą Komisji Rewizyjnej. Radni mają wątpliwości, czy pieniądze wydano zgodnie z prawem

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Komisja Rewizyjna przyjrzy się realizacji uchwały w sprawie wzniesienia pomnika Pamięci Walczących o Polskość w 100 Rocznicę Plebiscytu na Ziemi Malborskiej w 1920 r. Wnioskowała o to grupa radnych.

Pomnik poświęcony polskim działaczom plebiscytu z 1920 r. został odsłonięty w Malborku 11 lipca 2020 r. Wcześniej, bo 18 czerwca, radni podjęli uchwałę o jego wzniesieniu.
Problem pojawił się jednak w momencie sfinansowania budowy. Formalnie środki zostały zagwarantowane w budżecie miasta dopiero uchwałą, która została podjęta 27 sierpnia 2020 r., a więc półtora miesiąca po uroczystości przy ul. Piastowskiej.

Komisja Rewizyjna przez epidemię zawiesza kontrole?

27 sierpnia radny Adam Ilarz złożył interpelację w sprawie udostępnienia umowy dotyczącej wykonania pomnika, ale jej nie otrzymał. Dlatego wraz z innymi radnymi zawnioskował, by sprawę dokładnie prześwietlić. Na taką ekstra misję dla Komisji Rewizyjnej musiała się jednak zgodzić cała Rada Miasta Malborka.

- Na ostatnim posiedzeniu Komisja Rewizyjna podjęła uchwałę, że wstrzyma się z kontrolami na czas epidemii, a tu mamy nowe zlecenie – dziwił się radny Edward Orzęcki, wnioskując o zdjęcie projektu uchwały w sprawie kontroli dotyczącej pomnika plebiscytowego.

Stanowisko Komisji Rewizyjnej doprecyzował jej przewodniczący.

Komisja zawiesiła dwie kontrole: w Centrum Usług Wspólnych i Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej do momentu poprawy sytuacji epidemicznej. Natomiast zwykle kontrole polegają na pracy na dokumentach, nie przebywaniu osób w jednym pomieszczeniu, więc dalej mogą się odbywać. Dokumenty można przecież skanować i przesyłać do zespołu kontrolującego – wyjaśnił radny Dariusz Rowiński, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Interpelacja do skutku. Radny ma ustawowe prawo do informacji

Nieco inne spojrzenie na temat miał radny Dariusz Kowalczyk. Jego zdaniem kierowanie sprawy pomnika do Komisji Rewizyjnej jest przedwczesne.
- Nie widzę potrzeby przyjmowania tej uchwały ze względu na to, że jeden radny nie otrzymał odpowiedzi na swoją interpelację. Mam też kamyczek do ogródka burmistrza, bo nieraz spotkałem się z tym, że radni nie dostali odpowiedzi na swoje interpelacje. Sam jestem takim radnym. Ale ten, kto składał, powinien swoje pytania ponowić, a burmistrz udostępnić dokumenty i umowę na realizację pomnika – mówił Dariusz Kowalczyk.

Radny Kowalczyk powołał się przy tym na art. 24 a ustawy o samorządzie gminnym, który mówi o tym, że „radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej”.

Wydatki na pomnik z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych?

Ale Adam Ilarz, autor interpelacji w sprawie pomnika, tłumaczył, skąd wziął się pomysł skierowania sprawy do Komisji Rewizyjnej.

To nie jest błaha sprawa, bo może chodzić o złamanie dyscypliny finansów publicznych i w mojej ocenie, i nie tylko w mojej, powinno dojść do kontroli – uzasadnił radny Adam Ilarz.

Zdaniem Dariusza Rowińskiego, radnym nie można zabronić kontrolowania spraw publicznych.
- Naszym prawem jest pytać, obowiązkiem burmistrza jest odpowiadać, a każda złotówka z publicznych pieniędzy wydana na cokolwiek powinna być transparentna. Nie ma co się obrażać o to, że jeden czy drugi radny ma wątpliwości, czy wydatek został wykonany zgodnie z procedurą – podkreślił radny Rowiński.

Szef Komisji Rewizyjnej tłumaczył, że w przypadku tej odpowiedzi na interpelację nie można dopytać o więcej szczegółów, bo nie ujawniono żadnych informacji.

Ktoś pyta o umowę na wykonanie pomnika, a burmistrz odpowiada, że pomnik jest ładny i wszystkim się podoba. Więc to nie jest tak, że ktoś nie przeczytał pytania, ale nasuwa się odpowiedź, że ma nas za idiotów – uzasadniał Dariusz Rowiński.

Jak to jest sformułowane dokładnie? Zajrzeliśmy do opublikowanej odpowiedzi burmistrza na interpelację radnego Adama Ilarza.
- Budowę pomnika wykonał Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o. w Malborku w formule „zaprojektuj i wybuduj”, a całość przedsięwzięcia wyniosła 11 tys. 341,60 zł. Pragnę nadmienić, że pomnik odwiedza wielu mieszkańców, turystów, którzy z uznaniem odnoszą się o jego kształcie i projekcie – czytamy w dokumencie podpisanym przez burmistrza Marka Charzewskiego.

Informacje dla radnych uszczuplane, dla Komisji Rewizyjnej - nie

Ale Dariusz Rowiński tłumaczył, skąd wzięły się pytania i wątpliwości radnych.

- Jak prześledzimy harmonogram, to przekonamy się, kiedy uchwała w sprawie pomnika została podjęta, kiedy pomnik został wykonany i odsłonięty, a w którym momencie zabezpieczono pieniądze na jego finansowanie. To nie jest po kolei. Owszem, burmistrz w czasie sesji wyjaśniał, że ustawa „covidowa” daje mu takie możliwości. Mam prawo uwierzyć burmistrzowi, ale chciałbym to zobaczyć na piśmie – mówi radny Rowiński.

Szef Komisji Rewizyjnej po raz kolejny wytłumaczył, dlaczego lepiej powierzyć tę sprawę radnym.

Możemy kolejny raz zadać pytanie burmistrzowi w formie interpelacji, ale chciałbym, by zespół kontrolny to zrobił. Jak znam Urząd Miasta i burmistrza, to zaraz usłyszę, że jak pytam w interpelacji, to jest ona umieszczana w BIP, więc nie może zawierać danych wrażliwych czy naruszać tajemnicy firmy. Tysiąc odpowiedzi znajdziecie, by informacja była uszczuplona i niepełna. W przypadku Komisji Rewizyjnej takie rzeczy nie mogą się zdarzyć, stąd nasza prośba, by Rada Miasta zleciła tę kontrolę – mówił Dariusz Rowiński.

Podczas głosowania z tą argumentacją zgodziło się 10 radnych, którzy byli „za”, 2 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Malbork. Pomnik na 100-lecie plebiscytu odsłonięty [ZDJĘCIA]...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto