Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ptasia grypa potwierdzona - zebrał się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego. Służby apelują o ostrożność

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Stanisław Chabel
Po tym, jak potwierdziły się obawy o ptasią grypę u padłych łabędzi w Nogacie, w czwartek rano (11 marca) w Starostwie Powiatowym w Malborku zebrał się zespół zarządzania kryzysowego. Służby apelują o ostrożność, by nie przenosić wirusa.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli specjaliści od zarządzania kryzysowego ze Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Malborka, Urzędu Gminy Malbork, a także przedstawiciele policji, straży pożarnej i oczywiście powiatowy lekarz weterynarii. To reakcja na wyniki, które nadeszły z laboratorium w Puławach. Potwierdziło się, że 20 martwych łabędzi, które znaleziono 4 marca na Nogacie w pobliżu śluzy Szonowo, padło na ptasią grypę. A na pewno część z nich było zakażonych tym wirusem.

- Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego stworzyliśmy zarys najbliższego postępowania i ustaliliśmy pewne kompetencje co do ewentualnej potrzeby dalszych działań - mówi Wojciech Szczerbiński, szef Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Malborku. - Obecnie będą też trwały procedury, które zakończą się wydaniem rozporządzenia przez wojewodę pomorskiego i wejdą w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Rozporządzenie ustali obszar, na którym będą obowiązywały ograniczenia.

Powiatowe służby weterynaryjne po analizie dostarczą niezbędnych danych wojewodzie. Następnie po wydaniu rozporządzenia okolice śluzy Szonowo zostaną oznaczone jako "obszar zagrożenia wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej przez wirus grypy ptaków podtyp H5N8".

Do czasu wydania rozporządzenia będziemy prowadzili doraźne czynności związane z informowaniem społeczeństwa, że zaistniał przypadek ptasiej grypy. W związku z tym powinno się zachować ostrożność i unikać miejsc, gdzie przebywają dzikie ptaki - mówi Wojciech Szczerbiński.

Bo choć dla ludzi ptasia grypa nie jest groźna, to człowiek może przenosić wirusa na przykład na butach. A jeśli niechcący wniesie go na teren gospodarstwa, może to skończyć się wybiciem drobiu.

Wiadomo, czego można spodziewać się po rozporządzeniu wojewody, bo podobne zostało wydane 4 marca dla powiatów puckiego, wejherowskiego oraz Trójmiasta. Służby ustaliły zasięg obszaru zagrożenia i nakazały ustawienie tam tablic ostrzegawczych z widocznym i trwałym napisem „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony” na drogach publicznych, oznakowanych parkingach oraz przy wejściach na plaże.

Na obszarze zagrożonym w Trójmieście i okolicy wprowadzono następujące zakazy i nakazy:

  • zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych;
  • zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu;
  • nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa;
  • zakazuje się korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu;
  • zakazuje się pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo;
  • zakazuje się wypuszczania drobiu w celu odnowy populacji ptaków łownych;
  • zakazuje się utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu;
  • nakazuje się zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich ptaków;
  • nakazuje się stosować w gospodarstwie obuwie i odzież ochronną przeznaczoną do pracy wyłącznie w gospodarstwie;
  • nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • nakazuje się powiadomić właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku choroby drobiu;
  • nakazuje się sporządzić spis wszystkich miejsc utrzymywania drobiu;
  • nakazuje się prowadzić przez osoby utrzymujące drób dzienną ewidencję dotyczącą spadku spożycia paszy i wody, produkcji jaj (nieśności) oraz upadków zwierząt.

Powiat malborski. 20 martwych łabędzi w Nogacie w pobliżu śl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto