Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Martwe mewy w Sztumie miały ptasią grypę. Strefa ochronna obejmie też część powiatu malborskiego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Ognisko H5N1 zostało wykryte na Jeziorze Zajezierskim.
Ognisko H5N1 zostało wykryte na Jeziorze Zajezierskim. Urząd Miasta i Gminy w Sztumie
To już pewne, że martwe mewy śmieszki znalezione 2 maja na Jeziorze Zajezierskim w Sztumie padły na ptasią grypę. Ten fakt potwierdziły badania w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, których wyniki inspekcja weterynaryjna poznała w czwartek wieczorem (4 maja). Strefa ochronna obejmie tereny w trzech powiatach, w tym w malborskim.

Martwe mewy śmieszki miały H5N1

Od 2 do 4 maja włącznie z Jeziora Zajezierskiego w Sztumie strażacy wyłowili 46 mew śmieszek. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Malborku przesłał próbki do badań w laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku. 2 maja wieczorem jako przyczynę śmierci mew ustalono ptasię grypę.

- Nie było jednak wiadomo, czy mamy do czynienia z odmianą wysoce zjadliwą. Materiał został przesłany do dalszych badań w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. 4 maja wieczorem wyniki potwierdziły, że jest to wariant wysoce zjadliwy H5N1 - mówi nam lek. wet. Katarzyna Wiercińska, zastępca powiatowego lekarza weterynarii dla powiatów malborskiego i sztumskiego.

Zgłoszenia, które do tej pory dotarły do PIW w Malborku, dotyczą tylko Jeziora Zajezierskiego w Sztumie i wyłącznie mewy śmieszki. Przypadki padłych ptaków tego gatunku, nawet na większą skalę, w ostatnich dniach zdarzały się już w innych regionach Polski. Główny inspektorat Weterynarii wyjaśniał już, że obecnie trwa migracja mewy śmieszki na północ Europy z basenu Morza Śródziemnego, m.in. z południowej Hiszpanii i Francji. Wszystko wskazuje na to, że przylatujące ptactwo stamtąd przetransportowało wirusa do Polski.

Strefa ochronna obejmie trzy powiaty

Wyniki badań przeprowadzonych w Puławach pociągną za sobą uruchomienie procedur ochronnych.

Stwierdzenie wirusa H5N1 oznacza konieczność wyznaczenia strefy ochronnej w promieniu 10 kilometrów wokół ogniska zakażenia. W tym przypadku obejmie ona trzy powiaty: sztumski, malborski i kwidzyński - wyjaśnia Katarzyna Wiercińska.

PIW w Malborku przekazał komplet informacji służbom wojewody pomorskiego. W jego kompetencjach leży wydanie rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków. W tym dokumencie szczegółowo opisane zostaną zakazy i nakazy, do których należy się zastosować. Jednym z głównych celów tych wytycznych jest ochrona hodowców przed potencjalnymi stratami ekonomicznymi w przypadku przeniesienia wirusa na drób. Jak natomiast podkreśla i uspokaja zastępca szefa PIW w Malborku, ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi. Wystarczy stosować podstawowe zasady higieny, jak mycie rąk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto