Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Znane powieści Marka Stokowskiego "wracają" w wersji elektronicznej. Kolejnym krokiem będą audiobooki?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Kto jeszcze nie ma w swojej biblioteczce książek Marka Stokowskiego, powinien nadrobić zaległości. A teraz dodatkowo ma do wyboru: zapach przygody na papierze albo nadążająca za biegiem czasu wersja elektroniczna. W formie e-booku można kupić trzy znane powieści autora związanego z Malborkiem.

Marek Stokowski to poeta i prozaik. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Działań Edukacyjnych w Muzeach. Dobrze znany jako kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku. Świat literacki, zamek i jego historia przeplatają się również w twórczości pana Marka. Jest bowiem autorem kilku publikacji popularnonaukowych i edukacyjnych poświęconych zakonowi krzyżackiemu i jego zamkom. Opublikował wiele artykułów o tematyce związanej z pedagogiką muzealną oraz nowoczesnymi trendami w turystyce kulturowej.

Od lat 80. Marek Stokowski pisze wiersze i humoreski, które ogłasza zarówno w prasie, jak i radiu. W 1996 r. wydał tomik poezji „Dzień nad ciemną rzeką”. Dwa lata później we współpracy z malarzem Mariuszem Stawarskim opublikował zbiór humoresek „Sny dla dorosłych i dla dzieci”. W 2004 r. wydał powieść historyczną „Błazen”, a w następnym roku powieść współczesną „Samo-loty”. W 2010 r. ukazała się jego książka zatytułowana „Stroiciel lasu”, a cztery lata później „Kino krótkich filmów”.

Te trzy ostatnie, dobrze znane już powieści Marka Stokowskiego pojawią się 3 lutego 2022 r. na rynku wydawniczym tym razem w formie elektronicznej (e-booki).

Wydawcą jest duńska oficyna SAGA Egmont, operująca w wielu krajach Europy, także w Polsce. Wydawca przedstawia te powieści jako cykl pod nazwą „Stroiciel marzeń”. Planowane są też nagrania audiobooków – wyjaśnia Marek Stokowski.

Przypomnijmy, korzystając z opisów przygotowanych przez wydawców, o czym są trzy powieści teraz przeniesione na e-booki.

„Samo-loty”

Okęcie latem roku 1970. Trzynastoletni Marcin pragnie wyzwolić się od udręk doznawanych w peerelowskiej szkole i poza nią w okrutnym świecie dorosłych. Ucieczką przed lękiem i upokorzeniami stają się dla niego dwie imaginacyjne podróże lotnicze do Francji i do Ameryki. Te szalone, pełne przedziwnych przygód i zdarzeń podróże są równie rzeczywiste jak powszedni świat nędznych podwórek, wybijającego szamba, biedy, młodzieńczej miłości, zapomnianych działek i ukochanego portu lotniczego. Obie wyprawy nie przynoszą Marcinowi wymarzonego uwolnienia od zagrożeń i strachu. Dlatego musi on podjąć podróż trzecią, o wiele trudniejszą od poprzednich.

„Stroiciel lasu”

Pełna humoru opowieść psa o człowieku.
Początek lat 90. M – bohater poprzedniej powieści Stokowskiego „Samo-loty” – wybudzony z długotrwałej śpiączki, stara się odnaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego powrócił na Ziemię. Opuszcza Warszawę i osiedla się w lasach na północy Polski. Tam, podczas wędrówek z psim Sancho Pansą u boku, stopniowo odzyskuje władze cielesne i duchowe. Jego głównym zajęciem staje się harmonizowanie brzmienia rozstrojonych drzew i zakątków puszczy w pradolinie Wisły. Pozornie skazany na porażkę, przeciwstawia się ludziom, którzy od dziesięcioleci niszczyli harmonię świata i służyli żywiołowi śmierci. Tylko czy ta psia opowieść rzeczywiście wiedzie nas na północ?

„Kino krótkich filmów”

Człowiek i pies, bohaterowie poprzedniej powieści Stokowskiego „Stroiciel lasu", wyruszają w drogę na Północ. Ich zimowa wędrówka przez puszczę na krawędzi doliny Wisły, Wielkie Żuławy i lasy nad Bałtykiem obfituje w niezwykłe spotkania, stając się dla człowieka głębokim doświadczeniem duchowym.
Pełna humoru i swady narracja prowadzona przez psa sprawia, że opisywane sceny ożywają w iluzjonie ulokowanym w sekretnej przestrzeni głowy czytelnika. W tym samym kinie wyświetlają się również mini-humoreski, jakie bohater opowieści odnajduje na szlaku do Skandynawii.

Książki w wersji elektronicznej można znaleźć we wszystkich znaczących księgarniach internetowych. Jeśli takowych nie znacie, prosta podpowiedź: wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „Marek Stokowski e-book”, a znajdziecie to, czego szukacie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto