Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural upamiętnia lotnika z Malborka. Jako pierwszy na świecie wykonał przelot szybowcem nad miastem

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Malborskie Centrum Kultury i Edukacji
Mural przedstawiający pierwszy lot szybowcem nad Malborkiem pojawił się na murze w ogrodzie Szpitala Jerozolimskiego. Autorem pracy jest Piotr Bogdaszewski, artysta z województwa warmińsko-mazurskiego.

Słynny przelot szybowcem nad Malborkiem uwieczniony na muralu

Piotr Bogdaszewski jest artystą rzeźbiarzem z Rucianego Nidy, społecznikiem, nauczycielem i organizatorem przedsięwzięć kulturalnych. Z Malborskim Centrum Kultury i Edukacji współpracował już w tym roku, prowadząc warsztaty podczas I Malborskiego Festiwalu Integracji „Doświadczanie”. Tym razem został zaproszony do poprowadzenia warsztatów w dziedzinie street artu o tematyce poświęconej tworzeniu murali. Przy tej okazji sam też stworzył obraz na wewnętrznej stronie muru za budynkiem Szpitala Jerozolimskiego (jedna z siedzib MCKiE).

CZYTAJ: Ferdinand Schulz był znanym mieszkańcem Malborka. Żył lotnictwem, szybowcami i motorami

Mural upamiętnia postać Ferdinanda Schulza i jego słynny przelot z maja 1928 roku, gdy wzniósł się na wysokość 150 metrów nad Malborkiem. Był to pierwszy w historii światowego szybownictwa lot wykonany nad miastem. Schulz w latach 20. ubiegłego wieku zaliczał się do grona najbardziej znanych mieszkańców ówczesnego Marienburga. Konstruktor lotniczy, lotnik sportowy, szybownik, instruktor szybownictwa ustanowił między innymi, w maju 1924 roku, rekord świata w długości lotu szybowcem, wynoszący wówczas 8 godzin i 42 minuty.

Schulz żył 37 lat. 16 czerwca 1929 r. zginął razem z Bruno Kaiserem, gdy ich szybowiec runął na rynek w Sztumie. Lecieli, by zrzucić wieniec podczas uroczystości odsłonięcia pomnika na cześć niemieckich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Jak informuje MCKiE, mural został wykonany przez Piotra Bogdaszewskiego w pięknej stylistyce retro, a wsparciem merytorycznym w tym zakresie służyło Muzeum Miasta Malborka.
Same warsztaty natomiast były inspirujące, kreatywne i wesołe.

Tworzyliśmy indywidualnie, ale towarzyszyła nam atmosfera swego rodzaju twórczej współpracy, niezważającej na różnice wieku czy umiejętności. Wiemy, że chcecie więcej, więc wspólnie z Piotrem Bogdaszewskim już pracujemy nad kolejnymi pomysłami na warsztaty – zapowiada Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto