Organizatorami wydarzenia, które miało miejsce w środę (13 września) w malborskiej SP 2, były Fundacja PGNiG oraz Centrum Edukacji Smart Lab Poczuj Chemię do Nauki.
- Historia nauki to historia wybitnych osób, których odwaga i determinacja zmieniły świat. Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza od lat wspiera działania propagujące naukę i edukację. Dzięki akcji „Być jak Ignacy” mamy nadzieję przekonać dzieci i młodzież, że pełni pasji ludzie rozpoczynający przygodę z nauką byli dokładnie tacy jak oni. W każdym dziecku drzemią wielkie możliwości. Potrzeba tylko dobrych wzorców, skutecznej motywacji i inspirujących historii, by dodać mu odwagi i zachęcić do poznawania świata” - można przeczytać na stronie Fundacji PGNiG.
Jej patron był taką wyjątkową postacią. Żył w latach 1822-1882. Naukowiec, wynalazca, filantrop, patriota. Założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej oraz stworzył lampę naftową. Pierwszy również wykorzystał ropę naftową na skalę przemysłową. Zdobyty w ten sposób majątek przeznaczał na walkę z biedą, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Wspomagał zakładanie sądów, budowy dróg i mostów oraz szkół i szpitali.
CZYTAJ TEŻ: Laboratoria Przyszłości w Szkole Podstawowej nr 2. Z wizytą przyjechali mobilni eksperci
Dwupiętrowy autobus „Być jak Ignacy”, który jest mobilną strefą edukacyjno-naukową, przyjechał do SP 2 dzięki staraniom Ewy Smardzewskiej, nauczycielki chemii, która w klasach siódmych i ósmych zorganizowała konkurs o Ignacym Łukasiewiczu. Było warto, bo...
Dzięki Naukobusowi przekonaliśmy się, że chemia jest bardzo interesująca i widowiskowa. Ta wizyta wiele nas nauczyła i na pewno rozbudziła niejedną fascynację tą dziedziną nauki – informuje Maciej Kloc, nauczyciel SP 2.
Zadbali o to edukatorzy z Naukobusa, którzy przekazali uczniom „dwójki” mnóstwo wiedzy, jednocześnie zapewniając dużą dawkę emocji.
- Na dolnym pokładzie można było zobaczyć pokaz kolorowych reakcji chemicznych i kącik Ignacego. Uczniowie uczestniczyli w mrożących krew w żyłach doświadczeniach z użyciem suchego lodu. Na górnym pokładzie odbyły się zajęcia edukacyjne o wydobyciu i wykorzystaniu ropy naftowej w polskim przemyśle. Uczestnicy zbudowali modele cząsteczek paliw węglowodorowych. Obok autobusu stanął namiot, w którym naukowcy przeprowadzili pokazy fascynujących ognistych eksperymentów – relacjonuje Maciej Kloc.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?