Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy żłobek w Malborku. W miejskiej placówce, która zostanie zbudowana przy Szkole Podstawowej nr 3 ma być 100 miejsc dla małych dzieci

Anna Szade
Anna Szade
W Malborku powstanie nowy żłobek. Będzie w nim 100 miejsc dla maluchów.
W Malborku powstanie nowy żłobek. Będzie w nim 100 miejsc dla maluchów. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W Malborku powstanie nowy żłobek, w którym będzie aż 100 miejsc dla dzieci. Placówka zostanie wybudowana w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Hadyny. Urząd Miasta właśnie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej budynku.

Nowy żłobek w Malborku. Jest przetarg na projekt

Do 15 stycznia firmy projektowe mają czas na złożenie swojej oferty w postępowaniu przetargowym ogłoszonym przez Urząd Miasta Malborka na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z pełnieniem kompleksowego nadzoru autorskiego nowego żłobka.

Placówka ma powstać przy ul. Hadyny, przy Szkole Podstawowej nr 3. Dawniej w tym miejscu przewidywano budowę gimnazjum.
Władze rozważały, czy przy realizacji nowego obiektu nie zdecydować się na system modułowy.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na tradycyjne budownictwo – powiedział nam Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka

Choć zadanie oficjalnie nazywa się "Utworzenie 100 nowych miejsc opieki w Żłobku Miejskim Szarotka”, na razie nie wiadomo, czy nowy obiekt odrębną instytucją, czy też będzie filią istniejącej od lat.

Jak czytamy w dokumentach przetargowych, zakres prac projektowych obejmuje wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego budowy budynku parterowego i niepodpiwniczonego żłobka przystosowanego dla osób z niepełnosprawnościami „celem zapewnienia 100 miejsc dla dzieci, pracowników obsługi i opiekunów”. To niemal dwa razy tyle miejsc, ile miasto obecnie oferuje rodzicom. W żłobku "Szarotka" przy ul. 17 Marca jest 60 miejsc.

Projekt ma zawierać również aranżację wnętrz wraz z doborem mebli, sprzętu i wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania poszczególnych pomieszczeń w budynku.
Magistrat oczekuje, że będą tam m.in.

  • 4 sale na pobyt dzieci o powierzchni ok. 70 m kw. każda;
  • 2 szatnie dla dzieci o powierzchni ok. 30 m kw. każda;
  • gabinet dyrektora o powierzchni ok. 10 m kw.;
  • pokój socjalny opiekunów o powierzchni ok. 20 m kw.;
  • 2 łazienki dla dzieci o powierzchni ok. 15 m kw. każda;
  • łazienka dla opiekunów o powierzchni ok. 3 m kw.;
  • toaleta dla dzieci z wejściem od ogrodu o powierzchni ok. 5 m kw.;
  • część kuchenna, w tym pomieszczenia: kuchnia, rozdzielnia, zmywania, magazyn naczyń, magazyn warzyw, przygotowania warzyw i sterylizacji jaj, pomieszczenie porządkowe, magazyn.

Nie obędzie się też bez zaprojektowania zagospodarowania terenu, w tym m. in.: ogrodzenia, oświetlenia, parkingu na 10 miejsc postojowych, wiaty na wózki i placu zabaw.

Pieniądze z programu Maluch+. Miasto pozyskało dotację

Jak wynika z ogłoszenia, zwycięski podmiot będzie miał 30 dni od podpisania umowy na przygotowanie koncepcji żłobka, 60 dni na wykonanie projektu zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany i plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a 90 dni na wykonanie projektów technicznych oraz pozostałych elementów dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Malbork pozyskał dofinansowanie utworzenie 100 miejsc opieki dla maluchów w wysokości 4 070 050,10 zł. Środki pochodzą z Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+ 2022-2029” współfinansowanego z Krajowego Planu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Miasto od lat korzysta z programu Maluch+. Wcześniej jednak były to mniejsze dotacje, przede wszystkim na utworzenie i utrzymanie nowych oddziałów w żłobku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto