Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płyty nagrobne na dawnym cmentarzu w Malborku będą bardziej widoczne. Pasjonat historii porządkuje część byłej nekropolii. Możesz pomóc

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tablice w części dawnego cmentarza, na której odbywają się prace porządkowe.
Tablice w części dawnego cmentarza, na której odbywają się prace porządkowe. Radosław Konczyński
Bogdan Krauze, pasjonat historii z Malborka, zachęca mieszkańców, by dołączyli do niego w najbliższy czwartek (7 marca) na dawnym cmentarzu przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Słowackiego. Porządkuje teren, a przede wszystkim chce bardziej wyeksponować znajdujące się tam stare płyty nagrobne.

Pozostałości po dawnym cmentarzu ewangelickim w Malborku

Prace, których inicjatorem jest malborczyk Bogdan Krauze, prowadzone są na terenie zielonym przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy od strony wieży ciśnień. Do 1945 roku po obu stronach tej budowli istniał cmentarz ewangelicki św. Jerzego, noszący taką nazwę od ówczesnego patrona tej świątyni (wezwanie na MBNP zmieniono 16 maja 1958 r.). Tablica pamiątkowa, która przypomina, że spoczywali tutaj mieszkańcy miasta i okolic będący wyznania ewangelickiego, znajduje się przy krzyżu od strony południowej. Inna tablica informuje, że spoczął tu m.in. Conrad Steinbrecht (1849-1923), konserwator zamku, który doprowadził do jego odbudowy w duchu historycznym.

Po dawnej nekropolii pozostało niewiele śladów. To m.in. stare płyty nagrobne z XVIII i XIX w., które po wojnie zostały zrzucone od wewnątrz kościelnego muru po stronie północnej świątyni. Jak wyjaśnia pasjonat, to teren miejski, a sprawdził ten fakt zarówno w Urzędzie Miasta, jak i w parafii.

One leżały przez wiele lat przykryte ziemią. Pomyślałem, że warto je wykopać i ustawić przy murze. Prace zaczęły się w minioną sobotę. Druga odsłona odbędzie się w czwartek, 7 marca, o godz. 16. Jeśli ktoś chce do mnie dołączyć, zapraszam. Chodziłoby o pomoc w wydobyciu płyt i prace porządkowe. Cały potrzebny sprzęt mam, włącznie z łomami i pasami transportowymi. Można natomiast przynieść worki, bo przydadzą się na śmieci, których tam nie brakuje. Myślę, że to praca na godzinę, półtorej godziny – mówi Bogdan Krauze.

CZYTAJ TEŻ: Cmentarz ewangelicki w Gnojewie uporządkowany z inicjatywy mieszkańca Malborka

To nie jedyne tablice, które zachowały się po cmentarzu św. Jerzego. Malborczycy dobrze kojarzą te, które znajdują się w okolicy, ale już na terenie należącym do Powiatowego Centrum Zdrowia. Kilka tablic od lat niszczeje na szpitalnym murze w pobliżu ruiny po byłym „domku grabarza”.

Sam kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w obecnej formie został wzniesiony w latach 1712-1714. Wcześniejszy obiekt pochodził z okresu średniowiecza. Pierwsza wzmianka o tamtej budowli to rok 1403, kiedy wielki mistrz krzyżacki podarował do niego świece wielkanocne. Poprzedni obiekt był odbudowywany w latach 70. XV wieku po wojnie trzynastoletniej, następnie po „potopie szwedzkim” w XVI wieku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto